Bota

11 fëmijë kalojnë kufirin nga Bjellorusia për në Ukrainë

11 femije kalojne kufirin nga bjellorusia per ne ukraine
11 femije kalojne kufirin nga bjellorusia per ne ukraine

Njëmbëdhjetë fëmijë ukrainas kaluan kufirin nga Bjellorusia në Ukrainë të martën në mbrëmje.

Duke dalë nga errësira në një pikë kalimi humanitar në kufirin Bjellorusi, fëmijët përqafuan anëtarët e familjes që kishin pritur për më shumë se gjashtë orë.

Oleksandr, 16 vjeç, është më i madhi në mesin e atyre që u kthyen nga Moska përmes një skeme të ndërmjetësuar nga Katari.

“Jeta ime e re po fillon,” tha ai, duke buzëqeshur “.

Fëmijët u pritën nga ambasada e Katarit në Moskë të hënën përpara se të udhëtonin në Bjellorusi dhe të ecnin përgjatë zonës kufitare prej një kilometër, ndërsa disa të afërm ishin në gjendje të takonin fëmijët direkt në Moskë.

Dy fëmijë të sëmurë rëndë u sollën me një ambulancë dhe u dërguan me urgjencë në spital.

Ukraina vlerëson se 20,000 fëmijë janë detyruar në Rusi që nga shpërthimi i luftës në shkurt 2022.

Presidenti Volodymyr Zelensky e ka quajtur veprimin “një gjenocid”. Rusia i mohon akuzat.

Grupi i fëmijëve është i katërti dhe më i madhi që janë kthyer me ndihmën e Katarit dhe përfshinin disa deri në dy vjeç, tha Komisioneri ukrainas për të Drejtat e Njeriut Dmytro Lubinets.

“Më besoni, do t’i kthejmë të gjithë”, i siguroi Lubinets të afërmit në pritje.

Tezja e Oleksandr-it, Viktoria, 47 vjeçe, nuk e kishte parë që kur shpërtheu lufta.

Ajo u përpoq të merrte tri herë pa sukses nipin e saj dhe vetëm kohët e fundit arriti të fliste me të në telefon.

Zyrtarët në Lugansk të pushtuar nga Rusia e dërguan atë në një shkollë shtetërore me konvikt, të ngjashme me shtëpinë e fëmijëve, ku i morën dokumentet dhe “i bënë presion psikologjikisht që ta ndalonte largimin”, tha ajo.

“Situata jonë dukej e bllokuar.”

Oleksandr u dërgua në shkollë pasi nëna e tij dhe vëllai i tij më i madh, 21 vjeç, u vranë nga bombardimi i makinës së tyre ndërsa ata u përpoqën të largoheshin nga rajoni i Lugansk në korrik 2022.

Ndonjëherë Oleksandr ëndërron nënën e tij duke bërtitur ndërsa ajo vdiste, shtoi tezja e tij.

Tani ajo planifikon të marrë nipin e saj për të jetuar me të në Zhytomyr afër Kievit.

“Ne do të festojmë dhe do t’i tregojmë qytetin”.

Zhvilluesi i kompjuterave Sergiy, 36 vjeç, nga Kievi, gjithashtu tërhoqi mbesën dhe nipin e tij në një përqafim të ngushtë ndërsa i mblodhi në kufi.

Pasi prindërit e tyre vdiqën, Lev, 13 vjeç dhe Zhazmin, 10 vjeç, jetuan me një të afërm të largët në qytetin e tyre, Mariupolin e pushtuar nga Rusia.

I afërmi i zhvendosi ata në periferi të Moskës pasi Mariupol u bë një fushë beteje e ashpër në pranverën e vitit 2022, përpara se të kthehej më vonë në qytetin ukrainas.

E afërmja “nuk kishte dëshirë të kujdesej për fëmijët” kështu që u përpoq t’i vendoste në një shtëpi shtetërore për fëmijë, tha Sergiy.

“Mendova se ishte pothuajse e pamundur të ktheja fëmijët”.

Duke buzëqeshur, Sergiy tha se ishte gati të bëhej baba i dy fëmijëve, duke mos pasur vetë fëmijë.

“Unë do të përpiqem t’u tregoj atyre se si është kur ata janë të nevojshëm dhe kur dikush mund të kujdeset dhe t’i mbështesë siç duhet.”

Një nënë tjetër, e cila donte të mbetej anonime, mori djalin e saj 13-vjeçar pasi u mbajt i burgosur në Mariupol.

“Me një ndërmjetës… ne kemi qasje të reja, dhe ju mund të shihni rezultatin,” tha Lubinets.

Lubinets shtoi se ai sapo ishte kthyer nga takimi me kryeministrin e Katarit për të diskutuar kthimin e fëmijëve dhe civilëve.

“Nuk mund t’i bëj ende publikisht detajet, por do të them se kam parë interesin maksimal që Katari të marrë pjesë në këtë”.

Nga ana e tij, ambasadori i Katarit Hadi Nasser Mansour Al-Hajri tha se vendi ishte gati të ndihmonte për të nxjerrë më shumë njerëz.

“Nëse ka një kërkesë nga të dyja palët, ne do ta bëjmë, ne jemi të etur për ta bërë.

“Ne jemi të hapur për çdo mundësi: sjelljen e të burgosurve të luftës apo të të burgosurve politikë… dhe fëmijët, ne jemi të hapur për të gjitha këto gjëra.”

Që nga korriku 2023, Katari ka ndihmuar në nxjerrjen e pothuajse 30 fëmijëve, tha ambasadori.

“Ne jemi pothuajse i vetmi vend i përfshirë në këtë çështje, kështu që ne do të vazhdojmë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts