14 vite pritje, Arsenal “fluturon” në çerekfinale, Arteta: Janë shumë për një klub si ne

14 vite pritje arsenal fluturon ne cerekfinale arteta jane shume per nje klub si ne

14 vite pritje për të shijuar edhe një herë fazën çerekfinale të Champions League. Arsenal e bën dramë kualifikimin përballë Porto-s, nuk mjaftoi as koha e rregullt, as shtesa, për të shpallur një fitues, por gjithçka u vendos nga ruleta e penalltive. Ekipi i Arteta-s ishte superior në çdo aspekt, por e kishin të vështirë të ishin efikas në zonën e Porto-s, krijuan 14 raste, goditen 4 herë kuadratin. Më në fund, pas disa tentativa, Arsenal gjeti golin e avantazhit në minutën e 41-të me Trossard.

Arsenal
Arsenal

Në pjesën e dytë, “topçinjtë” kërkuan me çdo kusht të gjenin golin e kualifikimit, por kur e arritën në minutën e 67-të, gjyqtari i takimit anuloi gjithçka për faull në sulm. Deri në përfundim të kohës së rregullt, Arsenal tentoi në çdo formë të gjente golin e dytë që do t’i dhuronte një biletë për më tej, në një kohë kur sfida e parë në Porto kishte përfunduar 1-0 në favor të portugezëve. As shtesa nuk solli ndryshim në rezultat, duke bërë që fati i këtij takimi të vendosej nga goditja e penalltive, aty ku Porto gaboi në dy tentativa, ndërsa Arsneal realizoi saktë 4 nga 4 penalltitë duke kaluar më tej në Champions League.