VIDEO/ Tirana shtyn takimin me fitoren, Laçi “abonohet” me barazimet, triumfon Vllaznia

video tirana shtyn takimin me fitoren laci abonohet me barazimet triumfon vllaznia

Tirana shtyn sërish takimin me fitoren, teksa sot në “Elbasan Arena” barazoi 1-1 me Laçin. Takimi filloi me malore për kurbinasit, të cilët mbetën me një lojtar më pak që nga minuta e 18-të. Paulo Silva u ndëshkua me karton të kuq nga arbitri, pas një ndërhyerje ndaj Lushkja-s. Në të 34-tën, Abazaj lëshoi sinjale në portën kundërshtare, me anë të një goditje të bukur, por pa mundur dot të dërgojë topin në rrjetë.

Në superioritet numerik, bardheblutë u hodhën në sulm në pjesën e dytë, për të gjetur golin e avantazhit. Në të 54-tën minutë, të besuarit e Erbim Fagut festuan pas golit të Lushkja-s. Laçi nuk u dorëzua dhe ia doli të vendosë ekuilibrat 10 minuta përpara fundit të kohës së rregullt, me Myrta-n, i aktivizuar vetëm pak më parë. Tirana renditet në vendin e katërt me 35 pikë. Për Laçin barazimi i pestë radhazi në kampionat dhe vendi i shtatë në renditje me 30 pikë.

Vllaznia triumfoi 0-1 ndaj Dinamo Cityt, në përballjen e mbajtur në “Niko Dovana”. Pjesa e parë përfundoi 0-1 në favor të shkodranëve, të cilët iu falën një goli fantastik të Alivodës. Dinamovitët provuan të reagonin dhe në të 70-tën Zabërgja shkaktoi drithërima në stadium, por vetëm kaq. Ekipi i Qatip Osmanit u përpoq që të mbronte me fanatizëm rezultatin deri në fund, ndaj një rivali që shpeshherë shfaqej mjaft agresiv. Me këtë sukses, Vllaznia renditet në vendin e dytë me 43 pikë, ndërsa Dinamo mban vendin e pestë me 35 pikë.