Atalanta feston me Gjimshitin, Berisha-Ramadani udhëheqin Lecce, shkëlqen Ismajli (VIDEO)

atalanta feston me gjimshitin berisha ramadani udheheqin lecce shkelqen ismajli video

Me Gjimshitin të rikuperuar në kohë rekord, Atalanta rikthehet te fitorja duke mposhtur Fiorentinën me rezultatin 3-2, një ndeshje e çmendur e vendosur brenda pjesës së parë. Ekipi vjollcë kaloi në avantazh në minutën e 15-të, por Atalanta reagoi shpejt duke barazuar shifrat pak minuta më pas me Retegui, i shërbyer në zonë nga Lookman.

[embedded content]

Ritmi i lojës ishte shumë i lartë me Kean që në minutën e 32-të, i pa shqetësuar në zonë, rikthehu edhe një herë Fioren në avantazh. Stafetën më pas e mori dyshja De Ketelaere-Lookman. Fillimisht ishte belgu që me kokë barazoi shifrat në 2-2, ndërsa në shtesën e pjesës së parë sulmuesi nigerian me një aksion personal shumë të bukur kaloi Atalantën në avantazh. Rezultati mbeti i pandryshuar deri në fund me bergamaskët që festuan për këtë trepikësh. Berat Gjimshiti qëndroi në fushë për 90-minuta, një nga lojtarët më të vlerësuar në radhët e Atalanta-s, lojtari më i vlerësuar në repartin defensivë.

E ka shumë të vështirë të gjejë fitoren e parë sezonale Roma. Ekipi i De Rossit u ndal sërish, këtë herë në transfertë përballë Geona-s ku nuk shkuan me shumë se një barazim 1-1. 3 pikë në 4 javë janë shifrat që tregojnë qartë se ekipi i De Rossit po kalon një krizë të fortë në këtë fillim sezoni.

Me një pikë nga java e katërt e Serie A doli Lecce pas barazimit pa gola në transfertë përballë Torinos. Ylber Ramadani dhe Medon Berisha zbritën në fushë si titullarë. Ramadani zhvilloi një 90-minutësh të plotë, ndërsa Berisha u zëvendësua në minutën e 70-të. Të dy legjionarët kuqezi zhvilluan një ndeshje shumë të mirë, nga lojtarët më të vlerësuar në radhët e Lecce-s.

Legjionari më i vlerësuar në këtë javë të Serie A ishte Adrian Ismajli. Qendërmbrojtësi kuqezi futi në “xhep” Dusan Vlahovic duke bërë që Empoli i tij të merrte një pikë me shumë peshë përballë Juventus pas barazimit pa gola.