Kuriozitete

Balena gri e shpallur e zhdukur 200 vjet më parë gjendet në këtë vend

balena gri e shpallur e zhdukur 200 vjet me pare gjendet ne kete vend
balena gri e shpallur e zhdukur 200 vjet me pare gjendet ne kete vend

Në një dukuri të jashtëzakonshme, ekipi i anketimit ajror të New England Aquarium vuri re një balenë gri në brigjet e New England, një specie e shpallur e zhdukur në Atlantik mbi 200 vjet më parë.

Sipas ekipit të anketimit ajror të New England Aquarium, gjatë një fluturimi rutinë 30 milje në jug të Nantucket më 1 mars, shkencëtarët vëzhguan një balenë të pazakontë përmes zhytjeve të përsëritura dhe rishfaqjes.

Orla O’Brien, një shkencëtare e asociuar kërkimore në Qendrën Anderson Cabot për Jetën Oqeanike, e përshkroi momentin, duke thënë:

“Nuk doja të thoja me zë të lartë se çfarë ishte sepse dukej çmenduri.”

Shkencëtarët rrethuan zonën për 45 minuta, duke kapur foto shtesë që më vonë konfirmuan identitetin e balenës si një balenë gri. Teknikja e kërkimit Kate Laemmle, e habitur nga ajo që pa, ndau reagimin e saj, duke thënë:

“Truri im po përpiqej të përpunonte atë që po shihja sepse kjo kafshë ishte diçka që nuk duhej të ekzistonte në këto ujëra.”

Balenat gri, të njohura për tiparet e tyre dalluese, si mungesa e një pende dorsal, lëkura gri dhe e bardhë me lara dhe gunga dorsal, u zhdukën nga Oqeani Atlantik në shekullin e 18-të.

Megjithatë, vitet e fundit janë parë pesë vëzhgime të balenave gri në ujërat e Atlantikut dhe Mesdheut. Shkencëtarët spekulojnë se e njëjta balenë u pa në brigjet e Floridës në dhjetor 2023.

Shkencëtarët ia atribuojnë këto pamje të pazakonta ndryshimeve klimatike, për shkak të rritjes së temperaturave globale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts