Shqiperia

“Beleri në pamfletet e Agimit të Artë”, gazeta greke: E kaluara problematike e kryebashkiakut të burgosur. U arrestua me kallashnikovë, donte të sulmonte Shqipërinë

beleri ne pamfletet e agimit te arte gazeta greke e kaluara problematike e kryebashkiakut te burgosur u arrestua me kallashnikove donte te sulmonte shqiperine

Gazeta e njohur greke “Te nea” ka shkruar për të kaluarën e errët të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës Fredi Beleri, që tashmë është edhe kandidat i Kyriakos Mitsotakis për eurodeputet në zgjedhjet e 9 qershorit. Gazeta sjell në vëmendje ngjarjen e datës 19 mars 1995, kur Beleri së bashku me 6 persona të tjerë u arrestuan pranë kufirit me Shqipërinë.

Në bagazhet e makinave të tyre janë gjetur 9 kallashnikovë, 2 pistoleta, bajoneta, radio, uniforma kamuflazhi dhe kapuçë.

Shkrimi i plotë i gazetës greke “Te Nea”:

Beleri ishte një nga 7 personat e arrestuar në kufirin me Shqipërinë në vitin 1995 dhe në makinën e tyre u gjet një arsenal armësh.

Një histori e vjetër, ndoshta e harruar, u rikthye në lajm nga ankesat e kandidatit për eurodeputet Nikos Fili për Fredi Belerin, pasi ai u shpall nga Demokracia e Re si kandidat në zgjedhjet e ardhshme evropiane.

Kyriakos Mitsotakis mund ta konsiderojë kandidaturën “blu” të Belerit si një shenjë “patriotike” dhe “të djathtë”, e cila do të rezonojë me bazën tradicionale të partisë në pushtet, megjithatë, pala tjetër beson se prezenca në listën e kandidatëve për eurodeputet të kryebashkiakut të Himarës në fletëvotimet e së djathtës, për shkak të së shkuarës së tij “të errët” do të sjellë më shumë humbje sesa fitime.

Fredi Beleri2
Fredi Beleri2

E kaluara “e errët” dhe kallashnikovët

Cila është kjo e kaluar “e errët”, të cilën pakkush e kujton dhe aq më pak e lidh me kandidatin aktual për eurodeputet të ND?

Fredi Beleri ishte një nga shtatë personat e arrestuar më 19 mars 1995 nga rojet kufitare greke pranë Delvinakut në Janinë, disa qindra metra larg kufirit greko-shqiptar. Në bagazhet e dy makinave të tyre ata mbanin nëntë kallashnikovë, dy pistoleta, bajoneta, radio, uniforma kamuflazhi dhe kapuç. Ky rast kishte marrë përmasa të mëdha në shtypin e kohës, i cili pa pas këtij veprimi një grup vorio-epirotësh.

Gjithsesi, arrestimi i shtatë personave, mes të cilëve edhe Fredi Beleri, u dha alarmin autoriteteve greke, pasi një vit më parë persona të panjohur kishin hyrë nga Greqia në Shqipëri dhe kishin vrarë dy ushtarë shqiptarë.

Është karakteristikë fakti se gazeta “Ta Nea”, në gazetën e dalë të hënën, 20 mars 1995, mbante titullin “7 provokatorët e kapur në kufi”, me një raport të gjerë për arrestimin e shtatë personave në kufi.

Fredi Beleri3
Fredi Beleri3

“Lidhja” me organizatën MAVI

Në të njëjtën kohë, gazetari Stavros Tzimas, në librin e tij me titull “Në plejadën e nacionalizmit”, shkruante se pas arrestimit të grupit, konsiderohej se ekzistonte rreziku të përsëritej ajo që kishte ndodhur në prill të vitit 1994, ku ndodhi sulmi i organizatës MAVI në një komisariat dhe vrasja e dy ushtarëve shqiptarë. Duhet theksuar se ky sulm ishte bërë shkak të “represionit” të autoriteteve shqiptare ndaj minoritetit grek, me arrestime dhe burgime.

Sipas Jima, “nuk kishte dyshime se të arrestuarit po planifikonin të sulmonin një objektiv ushtarak, që ishte kampi Logou, një distancë e shkurtër nga kufiri. Gjithashtu u zbulua se ishte afërsisht i njëjti grup, ose të paktën disa nga anëtarët e tij, që kishin goditur në Dioqezën e Epërme”.

Fredi Beleri4
Fredi Beleri4

Si përfundoi çështja në dosje?

Në fund, megjithatë, akuzat ndaj shtatë të arrestuarve në vitin 1995 u ndryshuan dhe kishte vepra penale për kundërvajtje dhe u vendos lirimi i tyre nga burgu, ndërsa “në gjykimin e apelit që u zhvillua në Korydallos, më 19.5.1999, Gjykata e Apelit e Athinës, në dhomën e projektuar posaçërisht të burgjeve të Korydallos dhe me dyer të mbyllura për arsye ‘sigurie kombëtare’, me vendimin e tij, çështja u mbyll përfundimisht.

Në të njëjtën kohë, siç kujton Nikos Filis, “Beleri është reklamuar në faqen e Agimit të Artë, ka marrë pjesë në tubimet fashiste të LAOS dhe ka qenë i ftuar në emisionet televizive të liderit të dënuar të Agimit të Artë nazist, Michaloliakos, si dhe Karatzaferis”.

(d.xh- Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts