Bota

Burri i tërbuar vret 6 njerëz me thikë në një qendër tregtare në Australi para se të…

burri i terbuar vret 6 njerez me thike ne nje qender tregtare ne australi para se te
burri i terbuar vret 6 njerez me thike ne nje qender tregtare ne australi para se te

Një burrë me thikë që vrau gjashtë persona në një qendër tregtare të Sidneit para se të qëllohej për vdekje, është identifikuar nga policia australiane. Joel Cauchi, 40 vjeç, futi në panik kompleksin e mbushur me njerëz Westfield Bondi Junction të shtunën kur filloi të godiste njerëzit me një teh të gjatë. Pesë gra dhe një burrë vdiqën. Disa të tjerë, përfshirë një foshnjë, u plagosën.

Autoritetet thanë se sulmi ka shumë të ngjarë “të jetë i lidhur me shëndetin mendor” të Cauchi. E pyetur nëse beson se ai synonte gratë, Komisionerja e Policisë së Uellsit të Ri Jugor Karen Webb u tha gazetarëve të dielën se do të ishte “një linjë e qartë hetimi”. Por ajo shtoi se nuk do t’i përshkruante goditjet me thikë si një “akt terrori”, duke përsëritur se policia besonte se “nuk kishte motivim ideologjik”.

Cauchi ishte i njohur më parë për policinë, por kurrë nuk ishte arrestuar apo akuzuar në shtetin e tij të lindjes, Queensland. Ai kishte jetuar në shëtitje për disa vite dhe për herë të parë u diagnostikua me një sëmundje mendore në moshën 17-vjeçare, tha Policia e Queensland. Kërkimet fillestare të një njësie të vogël magazinimi që ai zotëronte në Sydney nuk kishin hedhur dritë mbi një motiv të mundshëm, tha Policia e NSW. Autoritetet thanë se ata ende po përpiqeshin të njoftonin familjet e viktimave, duke vënë në dukje se dy duket se nuk kishin të afërm në Australi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts