Bota

Çfarë ndryshoi? Moska vendos për herë të parë sistemin Prometheus në Krime, do të përgjojë…

cfare ndryshoi moska vendos per here te pare sistemin prometheus ne krime do te pergjoje
cfare ndryshoi moska vendos per here te pare sistemin prometheus ne krime do te pergjoje

Rusët vendosin sistemin e tyre të vetëm të mbrojtjes ajrore në Krime, gadishullin ukrainas të pushtuar dhe aneksuar në 2014. Është S-500, i njohur më mirë si Prometheus, dhe premton të përgjojë raketa balistike dhe armë të tjera në distancë.Ky sistem nuk ishte përdorur kurrë në betejë deri më tani.

Përdorimi i tij u bë i nevojshëm pas sulmeve të Kievit 007 në sistemet e mëparshme S-300 dhe S-400. Kremlini, i cili zhvilloi projektin Prometheus në vitin 2010, por arriti ta përfundojë atë vetëm në vitin 2021, tani synon të mbrojë urën e Kerçit dhe të gjithë gadishullin nga bombardimet e vazhdueshme të ukrainasve.

Kjo sepse infrastruktura që lidh Krimenë me rajonin rus të Krasnodarit është një qendër themelore ushtarake dhe simbolike për vazhdimin e luftës.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts