Coppa America/ Brazili “jashtë”, Uruguai kalon më tej pas ruletës së penalltive

coppa america brazili jashte uruguai kalon me tej pas ruletes se penalltive

Nuk luhet vetëm në Evropë, por luhet edhe Coppa America, me fazën çerekfinale të saj. Lajmin kryesor aty bënë Brazili. Skuadra e teknikut Dorival është eleminuar nga Uruguai. Brazil-Uruguai ishte ndeshje padyshim më e fortë e fazes çerekfinale, një finale e parakohshme, pasi të dyja skuadrat vinin me objektivin për të shkuar në finale të kompeticionit.

Ndeshja ishte shumë e luftuar me të dyja skuadrat që u treguan të kujdesshme. 90 minutat e kohës së rregullt si dhe koha shtesë prej 30 minutash nuk prodhuan asnjë gol. Në këtë mënyrë gjithçka u zgjidh ka ruleta e penalltive. Nga 11 metrat, të besuarit e Bielsës u treguan më të saktë, ishte vetëm Gimenez futbollisti që gaboi për Uruguan, ndërkohë në krahun tjetër, rezultoi fatale gabimi nga 11 metrat i Eder Militaos dhe Douglas Luiz, lojtarit më të ri të Juventusit.

Në këtë mënyrë Uruguai siguroi kualifikimin në gjysmëfinale të Coppa America, pasi fitoi 4-2 nga gjuajtet e penalltive. Ata do të gjejnë në gjysmëfinale Kolumbinë, e cila nga ana e saj fitoi lehtësisht, duke shkatërruar Panamanë me rezultatin e thellë 5-0. Gjysmëfinalja tjetër do të jetë ajo mes Argjentinës dhe Canadasë.