Bota Sport

Entoni Tejlor i skandaleve, ja gafat e arbitrit anglez

entoni tejlor i skandaleve ja gafat e arbitrit anglezEntoni Tejlor, arbitri i ndeshjes mes Gjermanisë dhe Spanjës, e ka anashkaluar një top të supozuar të pastër me dorë në çerekfinalet e Kampionatit Europian.gfdgdhNuk është hera e parë që arbitri i skandaleve bën bujë. Ishte minuta e 106-të kur mbrojtësi spanjoll Mark Kukureja prek me dorë goditje e Xhamal Musiala pak para portës së tij. Për tifozët dhe ekspertët një penallti e pastër, arbitri Tejlor e lë lojën të vazhdojë dhe as nuk e shikon më skenën. Për shkak të vendimit të gabuar të supozuar fitues të lojës, anglezi tani është në vatrën e kritikave dhe jo për herë të parë.

VENDIMET E DISKUTUESHME TË ARBITRIT ANGLEZ Sipas “onefootball.com”, nuk Ă«shtĂ« hera e parĂ« qĂ« vendimet e arbitrit debatohen ashpĂ«r. Tejlor tashmĂ« ka njĂ« listĂ« tĂ« gjatĂ« vendimesh tĂ« diskutueshme. NjĂ« incident goditĂ«s ka ndodhur nĂ« finalen e Europa League 2023 mes Sevilja dhe Roma. Entoni shpĂ«rndau 14 kartonĂ« tĂ« verdhĂ«, gjĂ« qĂ« u prit me moskuptim nga shumĂ« tĂ« pĂ«rfshirĂ«. Trajneri i Roma, Zhoze Mourinjo, ishte veçanĂ«risht i indinjuar dhe u pĂ«rball me Tejlor pas ndeshjes. Trajneri portugez akuzoi gjyqtarin se ishte njĂ« “turp”. Ky konfrontim publik krijoi tituj tĂ« mĂ«tejshĂ«m dhe rriti reputacionin e Tejlor si njĂ« arbitĂ«r i diskutueshĂ«m.

PRECEDENTI ME KUKURELA NË VITIN 2022 Edhe spanjolli Mark Kukureja ka njĂ« histori me Tejlor. NĂ« ndeshjen e Premier LigĂ« mes Çelsi dhe Totenhem mĂ« 2022, 45-vjeçari mori njĂ« vendim tĂ« qartĂ« tĂ« gabuar nĂ« favor tĂ« “Gjelave”. Kukureja u tĂ«rhoq zvarrĂ« nĂ« tokĂ« nga flokĂ«t e tij nga njĂ« kundĂ«rshtar, por Entoni lejoi qĂ« loja tĂ« vazhdonte, ku Totenham barazoi. Ky vendim zemĂ«roi aq shumĂ« tifozĂ«t e bluve tĂ« LondrĂ«s, saqĂ« ata filluan njĂ« peticion pĂ«r tĂ« siguruar qĂ« protagonisti nĂ« fjalĂ« nuk do tĂ« lejohej tĂ« merrte mĂ« kurrĂ« pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« pĂ«r ndeshjet e ekipit tĂ« tyre.

E ARDHMJA E ARBITRIT TË SKANDALEVE Arbitri 45 vjeçar ka gjykuar qĂ« nga viti 2002, mĂ« parĂ« ishoficer burgu dhe Ă«shtĂ« nĂ« listĂ«n e FIFA-s qĂ« nga viti 2013. PjesĂ«marrja e tij nĂ« turne ndĂ«rkombĂ«tarĂ« si Kampionati Europian nuk Ă«shtĂ« diçka e re. “Euro 2024” nĂ« Gjermani pĂ«rkon me Kampionati i tretĂ« Europian radhazi nĂ« tĂ« cilin merr pjesĂ«. NĂ«se karriera e Tejlor do tĂ« vazhdojĂ« pas gjithĂ« polemikave, mbetet pĂ«r t’u parĂ«. Europiani i ardhshĂ«m do tĂ« zhvillohet nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar dhe IrlandĂ«, vitin 2028. Mbetet emocionuese pĂ«r tĂ« parĂ« nĂ«se ai do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« fishkĂ«llejĂ« nĂ« skenĂ«n ndĂ«rkombĂ«tare deri atĂ«herĂ«.

SAIMIR MBËRSI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts