Sport

Euro 2024, Holandë-Angli: 5 kuriozitete për gjysmëfinalen

euro 2024 holande angli 5 kuriozitete per gjysmefinalen
euro 2024 holande angli 5 kuriozitete per gjysmefinalen

Nëntëdhjetë minuta, ose ndoshta më shumë, për të zbuluar se kush do të sfidojë Spanjën në finalen e Euro 2024. Holanda dhe Anglia do të luajnë në orën 21:00.

Holandezët janë përmirësuar pas një shfaqje në ndeshjet e grupit jo shumë të shkëlqyer, ndërsa anglezët vazhdojnë të luajnë me ritëm të ngadaltë dhe rrezikuan, por arritën në gjysmëfinale për herë të tretë në katër turnetë e fundit të mëdhenj kushtuar ekipeve kombëtare.

5 kuriozitetet për ndeshjen e Dortmundit

Gjysmëfinalet e mallkuara holandeze: Ronald Koeman do të përpiqet të thyejë një magji, pasi Holanda luajti dhe fitoi finalen e Kampionatit Evropian në 1988, me trajnerin aktual në fushë, por holandezët kanë arritur në gjysmëfinale tre herë në turneun më të mirë kontinental dhe tre herë humbën. Sigurisht që nuk është një kartë e mirë për kombëtaren e Holandës, e cila sot po luan kundër historisë së saj.

Dështimi ‘fitues’ i Southgate: Trajneri i Anglisë vazhdon të jetojë me kritika të ashpra dhe ndoshta në një farë mënyre të ekzagjeruara. Është e vërtetë që skuadra e tij e Anglisë luan keq, ka një ritëm shumë të ngadaltë dhe të qëndrueshëm dhe nuk është në gjendje të shfrytëzojë cilësinë ekstreme të talenteve të saj, siç bën për shembull Spanja, por është po aq e vërtetë që trajneri ka arritur në gjysmëfinalen e tretë ndërmjet Kupave të Botës dhe Kampionatit Evropian në dhjetë vitet e fundit. Tani ai ka shansin të përpiqet të largojë tabunë që e sheh Kombëtaren e Tre Luanëve të mos fitojë asgjë që nga viti 1966, dhe nëse ia del, ndoshta do t’i falet edhe mungesa e lojës.

Koeman për historinë: Me Deschamps jashtë Euro2024 pas eliminimit të Francës së tij, Ronald Koeman mbetet trajneri i vetëm që mund t’i bashkohet Berti Vogts për të fituar një kampionat evropian si në stol ashtu edhe në fushë. Në vitin 1988 Koeman ishte në fushë dhe ishte gjithashtu një pikë e fortë e përzgjedhjes së Holandës, sot ai futet në fushë për të provuar të përsërisë suksesin, tashmë si trajner.

Statistikat: Holandë-Angli rikthehet në një kampionat evropian për herë të parë që nga viti 1996, kur anglezët fshinë holandezët me rezultatin e pastër 4-1. Megjithatë, Gjermania mund t’i sjellë fat Holandës dhe nuk do të ishte hera e parë. Holanda në fakt ka luajtur në finale vetëm një herë në historinë e tyre, në vitin 1988 kur fituan kundër Anglisë në aktin final 3-1. Në nëntë ndeshjet e fundit, vetëm një fitore angleze, katër fitore holandeze dhe katër barazime.

Talenti ​​Gakpo: Në Holandë shkëlqen talenti i Cody Gakpo, i cili ka 3 gola në këtë kampionat europian dhe duke shënuar mund të ngjitet më tej në renditjen e golashënuesve. Ai do të jetë rreziku numër një për Anglinë dhe mbrojtja angleze nuk do të jetë në gjendje të bëjë pushim sidomos kur energjia bie, Gakpo në fakt i shënoi të tre golat e tij në Europian në pjesën e dytë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts