Bota

Fermerët çekë hedhin pleh kafshësh pranë zyrave qeveritare

fermeret ceke hedhin pleh kafshesh prane zyrave qeveritare
fermeret ceke hedhin pleh kafshesh prane zyrave qeveritare

Fermerët çekë hodhën pleh organik para zyrave qeveritare dhe bllokuan rrugët e Pragës me traktorë të enjten ndërsa ripërsërisin kërkesat e tyre për më shumë mbështetje, më pak burokraci dhe ndalim të importeve të lira në Bashkimin Evropian.

Në protestën e tyre të tretë që nga mesi i shkurtit, fermerët u futën në Pragë herët në mëngjes, duke rreshtuar qindra traktorë përgjatë një rruge lumi që të çon në zyrat e qeverisë dhe duke bllokuar trafikun dhe disa prej linjave publike të transportit. Policia tha se fermerët hodhën pleh organik, duke çuar në një arrestim.

Ministri i Bujqësisë Marek Vyborny përsëriti se qeveria nuk do t’i nënshtrohej presionit. Fermerët në të gjithë BE-në kanë dalë në rrugë këtë vit, duke bërë thirrje për heqjen e kufizimeve të vendosura ndaj tyre nga një plan i Marrëveshjes së Gjelbër për të trajtuar ndryshimet klimatike dhe për rivendosjen e tarifave doganore për produktet bujqësore nga Ukraina.

Të mërkurën, mijëra fermerë polakë protestuan jashtë zyrës së kryeministrit në Varshavë, duke djegur goma dhe duke hedhur fishekzjarre. Muajin e kaluar fermerët në Bruksel ndezën gomat jashtë një takimi të ministrave të fermave të BE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts