Bota

Haiti, trupa të vrarësh mblidhen nga ambulancat nëpër rrugë

haiti trupa te vraresh mblidhen nga ambulancat neper rruge
haiti trupa te vraresh mblidhen nga ambulancat neper rruge

Më shumë se 10 trupa u hoqën me ambulancë nga lagjja e pasur e Petion-Ville në periferi të kryeqytetit Haitian, sipas një dëshmitari të Reuters të hënën (18 mars), ndërsa tensionet vazhdojnë të ziejnë në pritje të shpalljes së një qeverie të re.

Trupat e viktimave, të cilët ishin qëlluar më herët në mëngjes, u hoqën nga rruga kryesore që çon në periferi dhe nga jashtë një pike karburanti, tha dëshmitari. Autoritetet ende nuk kanë dhënë më shumë detaje.

Kjo vjen në mes të një përshkallëzimi të dhunës së bandave dhe një ngërçi politik duke bërë që Kombet e Bashkuara si dhe ambasadat e SHBA dhe kanadeze të tërhiqnin stafin e tyre ditët e fundit.

Nën presionin ndërkombëtar dhe i bllokuar në Porto Riko, kryeministri Ariel Henry njoftoi dorëheqjen e tij në pritje të një zëvendësimi të përkohshëm një javë më parë, por këshilli i vendosur për të zgjedhur zëvendësuesin e tij ende nuk është emëruar.

Ndërkohë, kryeqyteti është paralizuar pasi sulme të reja shpërthyen në fund të javës së kaluar, duke përfshirë një zjarr në burgun kryesor që ditë më parë ishte boshatisur nga të burgosurit dhe rezidenca e shefit të policisë kombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts