Bota

Hakan Fidan: Turqia do të prezantojë kundërmasa të reja kundër Izraelit

hakan fidan turqia do te prezantoje kundermasa te reja kunder izraelit
hakan fidan turqia do te prezantoje kundermasa te reja kunder izraelit

Autoritetet turke kanë vendosur që gradualisht të vendosin disa kundërmasa të reja kundër Izraelit, u tha gazetarëve ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan.

“Nuk ka asnjë justifikim që Izraeli të bllokojë përpjekjet tona për të ofruar ndihma për njerëzit e Rripit të Gazës. Për shkak të kësaj situate, ne kemi vendosur të vendosim një sërë masash të reja kundër Izraelit. Këto masa të miratuara nga presidenti Erdogan do të zbatohen menjëherë dhe me faza. Ato do të mbeten në fuqi derisa Izraeli të deklarojë një armëpushim të plotë dhe të lejojë që ndihmat humanitare të hyjnë pa pengesa në Gaza”, tha ai.

Diplomati turk nuk specifikoi se cilat kundërmasa specifike kundër Izraelit po diskutoheshin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts