Bota

Holandë/ Nuk mund të jetonin pa njëri-tjetrin, ish-kryeministri Van Agt dhe bashkëshortja Eugenie zgjedhin eutanazinë

holande nuk mund te jetonin pa njeri tjetrin ish kryeministri van agt dhe bashkeshortja eugenie zgjedhin eutanazine
holande nuk mund te jetonin pa njeri tjetrin ish kryeministri van agt dhe bashkeshortja eugenie zgjedhin eutanazine

Ish-kryeministri holandez, Dries van Agt vdiq i kapur dorë për dore me bashkëshorten Eugenie, në një eutanazi të dyfishtë, pasi ata nuk mund të jetonin pa njëri-tjetrin, sipas ”The Sun”.

Van Agt dhe Eugenie, të dy 93 vjeç, janë varrosur së bashku pasi zgjodhën të vdisnin sot.

Çifti u tha se ishte shumë i sëmurë, me Van Agt që nuk u shërua kurrë plotësisht nga një hemorragji në tru në vitin 2019.

Forumi i të Drejtave, një shoqatë bamirëse e themeluar nga Van Agt, shpalli “eutanazinë e dyfishtë” të rrallë dhe një zëdhënës tha se ”ai vdiq dorë për dore me gruan e tij të dashur Eugenie van Agt-Krekelberg”.

”Ajo ishte mbështetja dhe spiranca me të cilën ai ishte së bashku për më shumë se 70 vjet. Ai gjithmonë vazhdoi t’i referohej asaj si “vajza ime”, tha zëdhënësi.

Eugenie dhe Van Agt ishin të martuar për 65 vjet.

Ai shërbeu si kryeministër holandez midis 1977 dhe 1982 duke udhëhequr kristian-demokratët e qendrës së djathtë.

Van Agt ishte i njohur për sensin e tij të humorit.

Ai u largua nga kristian-demokratët në vitin 2010, pas paktit zgjedhor të partisë me politikanin e ekstremit të djathtë Geert Wilders.

Biografi i tij Peter Bootsma tha se ”mënyra se si përfundoi jeta e tij është diçka që e karakterizon njeriun. Kokëfortësi dhe autonomi deri në fund.

Edhe Kryeministri holandez, Mark Rutte bëri homazhe për “stërstërgjyshin e tij politik”.

“Me gjuhën e tij unike, bindjet e tij të qarta dhe prezantimin e tij të mrekullueshëm, Dries van Agt i dha ngjyrë dhe substancë politikës holandeze në një kohë polarizimi dhe rinovimi partiak”, tha Rutte.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts