Bota

Iran, dy vajza të reja arrestohen pas kërcimit në publik, shihni videon që u bë virale

iran dy vajza te reja arrestohen pas kercimit ne publik shihni videon qe u be virale
iran dy vajza te reja arrestohen pas kercimit ne publik shihni videon qe u be virale

Dy vajza të reja janë arrestuar në Iran pasi u publikua një video që tregonte ato duke kërcyer për të festuar ardhjen e Vitit të Ri Persian, raportoi sot një media iraniane.

Videoja e dy grave që kercejnë pranë sheshit Tajris, një zonë e frekuentuar në veri të Teheranit, u bë virale në mediat sociale ditët e fundit.

“Prokurori i Teheranit urdhëroi arrestimin e dy grave që shkelën normat shoqërore duke kërcyer në Tajrish”, raportoi agjencia e lajmeve Tasnim.

Dy të rejat ishin maskuar si Haxhi Firuz, një personazh imagjinar i veshur me të kuqe, i cili kërcen dhe këndon për të njoftuar ardhjen e Nevruzit, Vitit të Ri iranian, i cili këtë vit fillon më 20 mars.

Ligji islamik në fuqi në Iran ndalon kërcimin mes çifteve mashkull-femër ose çifte vetëm femra në publik.

Video të shumta të grave që kërcejnë në vende publike, veçanërisht në metro, janë bërë virale në Iran muajt e fundit, pas lëvizjes protestuese që tronditi vendin në fund të vitit 2022 me vdekjen e Mahsha Amini, një gruaje 22-vjeçare. arrestuar nga policia e moralit për mosrespektim të kodit të rreptë të veshjes së Iranit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts