Shqiperia

Irlandë, policia sekuestron 500 mijë euro të një bande shqiptare të trafikut të drogës

irlande policia sekuestron 500 mije euro te nje bande shqiptare te trafikut te droges
irlande policia sekuestron 500 mije euro te nje bande shqiptare te trafikut te droges

Autoritetet irlandeze besojnë kanë ndërprerë aktivitetet e një bande kriminale ballkanike që ka qenë aktive në skenën irlandeze të drogës pas sekuestrimit të rreth 500,000 euro gjatë kërkimeve të inteligjencës në qendër të Dublinit.

Një grua është arrestuar ndërsa janë gjetur edhe dokumente dhe pajisje të përdorura për paketimin e drogës dhe parave. Paratë u zbuluan gjatë kontrolleve nga Byroja Kombëtare e Drogave dhe Krimit të Organizuar (DOCB) si pjesë e një hetimi ndaj një bande kriminale të përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë.

Banda e shënjestruar gjatë bastisjeve ka qenë e përfshirë në tregtinë e kokainës në të gjithë Evropën dhe ka një prani në Irlandë.

Sekuestrimi i parave të gatshme, një shumë e konsiderueshme në kuadrin e krimit të organizuar në Republikë, vjen pas një operacioni të vitit të kaluar kur një bandë shqiptare e drogës u lidh me një nga konfiskimet më të mëdha të kokainës në Irlandë në vitin 2023.

Gardaí ka qenë e shqetësuar pasi morën një pjesë të konsiderueshme të tregut të kokainës në Britani, rrjetet kriminale shqiptare punonin edhe në Irlandë. Kjo ka përfshirë shitjen e drogës në tregun irlandez dhe gjithashtu përdorimin e ishullit të Irlandës si një transferim i bazuar për tregun shumë më të madh të drogave të paligjshme në Britani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts