Bota

Kandidon për një mandat të 2 në krye të KE, Von der Leyen merr mbështetjen e konservatorëve

kandidon per nje mandat te 2 ne krye te ke von der leyen merr mbeshtetjen e konservatoreve
kandidon per nje mandat te 2 ne krye te ke von der leyen merr mbeshtetjen e konservatoreve

Von der Leyen merr mbështetjen e konservatorëve, teksa kandidon për një mandat të 2 në krye të KE-së.

Grupi politik kryesor i Bashkimit Evropian, Partia Popullore Evropiane (EPP) e qendrës së djathtë votoi të enjten për të mbështetur Von der Leyen si kandidatin e tyre për të drejtuar ekzekutivin e fuqishëm të bllokut.

Delegatët e PPE votuan 400 pro dhe 89 kundër në vendosjen e Von der Leyen si kandidate të tyre për pesë vjet të tjera në një nga postet kryesore të BE-së, që do të vendoset pas zgjedhjeve parlamentare në mbarë bllokun në qershor.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts