Kansas City Chiefs mbron titullin, fiton Super Bowl, Mahomes shpallet MVP

kansas city chiefs mbron titullin fiton super bowl mahomes shpallet mvp

Kansas City Chiefs fitoi për të katërtën herë në histori trofeun e madh të Super Bowl. Ekipi nga Misuri mundi në finalen e madhe të luajtur në Las Vegas rivalët e San Franciscos. Ndeshja u vendos pas kohës shtesë, me Chiefs që fituan 25-22, duke mbrojtur kështu titullin e fituar vitin e kaluar.

Mahomes u shpall më i miri i finales, titull që e fiton për të tretën herë në karrierën e tij. Ndeshje shumë e ekuilibruar, ku mbrojtjet e dy skuadrave ishin protagoniste, sidomos në pjesën e parë. Kjo situatë favorizoi San Franciscon, të cilët ishin të mirë në bllokimin e kundërshtarëve të detyruar të kufizoheshin në një gol i Harrison Butker.

Kalifornianët përfunduan gjysmën e parë të lojës me rezultatin 10-3 falë një goditjeje nga Trent McDuffie në çerekun e dytë. Një pjesë e dytë krejtësisht ndryshe për lojtarët e Andy Reid, të cilët gjetën përfshirje më të madhe të Travis Kelce, i cili u drejtua më së miri nga Patrick Mahomes.

Çereku i fundit ishte shumĂ« intensiv me tĂ« dyja skuadrat qĂ« mbyllĂ«n kohĂ«n e rregullt nĂ« barazim 19-19. NĂ« shtesĂ«, lojtarĂ«t e Kansas shfrytĂ«zuan mundĂ«sinĂ« me njĂ« goditje pĂ«r tĂ« vendosur rezultatin nĂ« 25-22.