Bota

Katastrofat natyrore, Kina pësoi dëme në vlerë të 3.3 miliardë dollarë

katastrofat natyrore kina pesoi deme ne vlere te 3 3 miliarde dollare
katastrofat natyrore kina pesoi deme ne vlere te 3 3 miliarde dollare

Vërshimet, thatësira, një tërmet dhe moti i ftohtë në Kinë kanë shkaktuar humbje në këtë shtet në vlerë të rreth 3.3 miliardë dollarëve në çerekun e parë të vitit, ka thënë të shtunën Qeveria kineze. Ministria për Menaxhim të Emergjencave e ka cituar dëmin e shkaktuar nga klima e ftohtë, më pas nga një tërmet 7.1 shkallësh i Rihterit në rajonin veriperëndimor Ksinjiang, rrëshqitjet e dheut në provincën Junan dhe vërshimet në Lumin e Verdhë.

Si pasojë e këtyre ndryshime kanë vdekur 79 njerëz, 110.000 të tjerë kanë pasur nevojë urgjente për shpërngulje, ndërsa në total 10.4 milionë njerëz janë prekur në ndonjë formë, ka thënë ministria. Në mesin e katastrofave tjera natyrore janë përfshirë edhe thatësira në disa rajone dhe zjarret pyjore në jugperëndim dhe jug të shtetit.

Humbjet shtetërore në vitin e kaluar nga katastrofa të ngjashme kanë kapur vlerën e 47.7 miliardë dollarëve. Kjo ministri pati thënë në janar se planifikon nisjen e një fushatë trevjeçare për të përmirësuar përgjigjen e shtetit ndaj katastrofave natyrore dhe aksidenteve, përfshirë rritjen e sigurisë në disa sektorë siç janë minierat.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts