Bota Kuriozitete Lifestyle

Katër fruta të pasura me fibra që duhet t’i përfshini në menynë tuaj nëse dëshironi të humbni peshë

kater fruta te pasura me fibra qe duhet ti perfshini ne menyne tuaj nese deshironi te humbni peshe

Përfshirja e frutave në dietën tuaj të përditshme, jo vetëm që ju jep një kënaqësi të shijshme, por gjithashtu ju ofron një numër të madh përfitimesh për shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

fruta

Këto xhevahire të natyrës janë shumë më tepër se një ëmbëlsirë apo meze e lehtë. Ato janë aleatë të fuqishëm për të qëndruar në formë, për të parandaluar sëmundjet dhe për të arritur objektivat e peshës.

Ushqimet e pasura me fibra kanë tendencë të jenë më të ngopura se ato të ulëta në këtë lëndë ushqyese. Kjo do të thotë se do të hani më pak dhe do të qëndroni të ngopur më gjatë, gjë që do t’ju ndihmojë të kontrolloni marrjen e kalorive dhe, për rrjedhojë, të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme.

Fiqtë

Çdo fik ju siguron nga 1 deri në 2 gram fibra, përveçse një burim i mirë i kalciumit dhe magnezit, minerale thelbësore për ruajtjen e kockave të forta dhe të shëndetshme.

Fiqtë janë gjithashtu një burim i mirë i kaliumit, i cili ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

Kivi

Me një total prej 5 gramë fibra për dy kivi mesatarë, ky frut jo vetëm që do t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur, por gjithashtu do të përmirësojë tretjen tuaj falë aftësisë së tij për të thithur ujin dhe për të stimuluar lëvizjen e zorrëve.

Përveç kësaj, dietologët theksojnë se kivi është i pasur me vitaminë C, kalium dhe antioksidantë, të cilët janë thelbësorë për një sistem të fortë imunitar.

Mjedra

Me 8 gram fibra për filxhan, mjedrat janë një opsion i shkëlqyeshëm për t’i shtuar një shije të ëmbël dhe të kënaqshme dietës suaj. Përveçse janë të pasura me fibra, ato janë edhe një burim i mirë i vitaminës C. Aroma e tyre e ëmbël dhe pak acide i bën të përsosura për t’u konsumuar vetëm si meze të lehtë.

Avokado

Një avokado mesatare ju siguron 10 gram fibra, duke e bërë atë një nga frutat më të pasura me këtë lëndë ushqyese.

Përveçse ju ndihmon të kontrolloni peshën dhe përmirësoni tretjen, avokadot janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq dhe mbrojtjen e shëndetit tuaj kardiovaskular.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts