Bota

KE rrit tarifat për automjetet elektrike kineze, Pekini “hakmerret” duke nisur hetimet për…

ke rrit tarifat per automjetet elektrike kineze pekini hakmerret duke nisur hetimet per
ke rrit tarifat per automjetet elektrike kineze pekini hakmerret duke nisur hetimet per

Komisioni Evropian pritet të rrisë tarifat për automjetet elektrike të prodhuara në Kinë duke nisur nga data 5 korrik.

Ministria e Tregtisë e Kinës ka nisur një “hetim” për importet e “mishit të derrit dhe nënprodukteve përkatëse” nga Bashkimi Evropian, një lëvizje që i hap rrugën kufizimeve tregtare në një sektor të ndjeshëm për bllokun.

Hetimi u shkaktua nga një ankesë e paraqitur nga China Animal Husbandry Group, një kompani shtetërore që merret me blegtorinë.

Njoftimi i së hënës shihet si një nisje e hakmarrjes për tarifat e ardhshme të BE-së për automjetet elektrike me bateri (BEV) të prodhuara në Kinë, të cilat dyshohet se janë subvencionuar shumë dhe shiten me çmime artificialisht të ulëta.

Komisioni Evropian tha javën e kaluar se do të vendosë detyrime shtesë për këto mallra më 5 korrik, përveç nëse Pekini ofron mjete juridike për të siguruar konkurrencë të ndershme. Tarifat e propozuara do të variojnë nga 17.4% në 38.1% dhe do të vijnë në krye të një tarife ekzistuese prej 10%.

Vendimi paraprak i Komisionit u bazua në gjetjet e dëmshme që treguan shkallën e përdorimit të ndihmës shtetërore nga Pekini për të rritur prodhimin e saj mjeteve elektrike. Subvencionet u gjetën “në të gjithë zinxhirin e furnizimit” dhe përfshinin të gjitha nivelet e qeverisë, thanë zyrtarët.

Ministria e Tregtisë e Kinës e ka denoncuar hetimin e BE-së si një “akt proteksionist” që “ndërtoi artificialisht dhe ekzagjeroi të ashtuquajturat subvencione”. Ai gjithashtu u zotua se “do të marrë me vendosmëri të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive kineze”, gjuhë që la të kuptohet për hakmarrje që do të vijnë së shpejti.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts