Kosova Sport

Kosova mposhtet në Hungari, dy gola vendosin ndeshjen (VIDEO)

kosova mposhtet ne hungari dy gola vendosin ndeshjen video

Kosova u mund 2-0 nga Hungaria nĂ« miqĂ«soren e dytĂ« tĂ« muajit mars. Skuadra dardane nĂ« “Puskas Arena” u tregua e guximshme, duke qenĂ« mbizotĂ«ruese nĂ« pjesĂ«n e parĂ«. Madje, mundĂ«sia e parĂ« pĂ«r gol iu dha Edon ZhegrovĂ«s, kur pas njĂ« depĂ«rtimi nĂ« zonĂ« gjuajti furishĂ«m, por gjuajtjen e tij e devijoi mbrojtĂ«si Adam Lang. Edhe nĂ« minutat nĂ« vazhdim Kosova u shfaq stabile dhe nuk i lejoi hapĂ«sira kundĂ«rshtarit pĂ«r tĂ« kĂ«rcĂ«nuar portĂ«n e Aro Muriqi. NjĂ«jtĂ« vazhdoi edhe pjesa e dytĂ«, por nĂ« minutĂ«n e 58-tĂ« njĂ« gabim nĂ« mbrojtje i dha mundĂ«si hungarezĂ«ve qĂ« tĂ« krijojnĂ« kundĂ«rsulm tĂ« rrezikshĂ«m, nga i cili edhe realizuan golin e epĂ«rsisĂ«.

Ishte Dominic Szoboszlai, i cili shfrytëzoi mundësinë e dhënë dhe kaloi Hungarinë përpara. Në minutën e 70-të një rast iu dha Fidan Alitit, por gjuajtja e tij vole nuk e gjeti cakun. Ndërkohë, në minutën e 86-të Hungaria vulosi fitoren përmes golit të Zsolt Nagyn. Kjo ishte humbja e parë e Kosovës në drejtimin e Fodës, të cilit dy miqësoret e këtij muaji i kanë shërbyer ta njohë ekipin dhe të vendosë idetë e tij rreth filozofisë së lojës që synon ta ndërtojë me Dardanët për ndeshjet e Ligës së Kombeve në shtator. (VIDEO)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.