Bota

Mali më i lartë i botës po kthehet në një tualet gjigant

mali me i larte i botes po kthehet ne nje tualet gjigant
mali me i larte i botes po kthehet ne nje tualet gjigant

Everesti, mali më i lartë në botë, ka tërhequr mijëra aventurierë dhe alpinistë të gatshëm për të testuar aftësitë e tyre kundër sfidës përfundimtare. Është gjithashtu vendi ku shumë hodhën hapat e tyre të fundit.

I quajtur “Mali i mbeturinave” në vitin 2000, ai është bërë një rrufepritës me anë të të cilit mund të matet ndikimi i njerëzimit në vendet natyrore dhe sipas ligjvënësve vendas, gjërat nuk po shkojnë mirë. Ajo që supozohej të ishte një nga vendet më të pacenuara në Tokë ishte bërë në fakt një tualet gjigant. Në një moment, ishte aq keq saqë ajri u mbush me erë feçesh ndërsa bora shkrihej.

Ky është problemi me të cilin përballet mali Everest, pasi ai përballet me një numër gjithnjë në rritje alpinistësh – shumë prej të cilëve nuk shqetësohen të pastrojnë veten.  “[Është] duke u bërë një tualet për shkak të aktivitetit njerëzor gjatë ngjitjes,” ka thënë Mingma Chhiri Sherpa, kryetar i  Komunës Rurale Khumbu Pasang Lhamu.

Si rezultat, duke filluar nga ky vit, alpinistët nga e gjithë bota që përpiqen të ngjiten në malin ikonik do t’u kërkohet të blejnë një çantë tualeti në kampin bazë dhe ta çojnë atë në majë. Kur të kthehen, qesja duhet të dorëzohet me mbeturinat e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts