Bota

Mbanin 159 mace në banesë, 1 vit burg me kusht për çiftin francez, iu hiqet e drejta për të mbajtur kafshë

mbanin 159 mace ne banese 1 vit burg me kusht per ciftin francez iu hiqet e drejta per te mbajtur kafshe
mbanin 159 mace ne banese 1 vit burg me kusht per ciftin francez iu hiqet e drejta per te mbajtur kafshe

Një çift francez është dënuar me një vit burgim me kusht për mbajtjen e dhjetëra kafshëve në kushte mizore. Çifti, nga Nice, kishte mbajtur 159 mace dhe shtatë qen në banesën e tyre prej 80 metrash katrorë. Kafshët u zbuluan vitin e kaluar që jetonin në papastërti, shumë të dehidratuara, që vuanin nga kequshqyerja ose të infektuara me parazitë.

Gjykatësi tha se çifti nuk kishte arritur të kujdesej siç duhet për kafshët. Çifti, një grua, 68 vjeç dhe një burrë 52 vjeç, u dënuan edhe me ndalim të përhershëm për të mbajtur kafshë shtëpiake. Ata u urdhëruan të paguanin më shumë se 150,000 euro (128,000 £) për bamirësitë për të drejtat e kafshëve dhe partitë civile.

Vitin e kaluar, policia ndërhyri në një mosmarrëveshje në banesën e çiftit dhe zbuloi dhjetëra kafshë në secilën dhomë. Autoritetet raportuan jashtëqitje kafshësh kudo. Disa nga macet dhe qentë ngordhën më pas për shkak të shëndetit të tyre të dobët. Hetuesit gjetën trupat e të paktën dy maceve dhe dy qenve në një banjë.

Pronarja e banesës i tha gjykatës se kafshët ishin “dashuria e jetës së saj”, por se ajo “e kishte dështuar”. Ajo me sa duket kishte marrë tre macet dhe tre qentë e prindërve të saj në vitin 2018, përpara se të sillte në banesën e saj rreth 30 mace që jetonin në një ndërtesë të braktisur. Këto kafshë ishin riprodhuar më pas. Një vlerësim psikiatrik e diagnostikoi atë me “sindromën e Noahut” – një nevojë psikologjike për të shpëtuar kafshët, edhe kur nuk është në gjendje ta bëjë këtë siç duhet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts