Bota

Më shumë protesta kundër qeverisë së Netanyahut në Izrael

me shume protesta kunder qeverise se netanyahut ne izrael
me shume protesta kunder qeverise se netanyahut ne izrael

Mijëra njerëz protestuan sërish në Izrael të martën në mbrëmje kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe në favor të lirimit të pengjeve që ende mbahen në Rripin e Gazës.

Demonstruesit pranë parlamentit, në Jerusalem kërkuan zgjedhje të reja, sipas raporteve të mediave izraelite.

E marta është dita e tretë me radhë që në vend po zhvillohen demonstrata antiqeveritare. Demonstrata të tjera janë planifikuar për ditët në vijim.

Ka pasur protesta masive të përsëritura kundër lidershipit në Izrael për muaj të tërë. Shumë izraelitë e akuzojnë Netanyahun për përkulje ndaj kërkesave të partnerëve të tij ekstremistë të koalicionit dhe për rrjedhojë edhe për pengimin e një marrëveshjeje për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Disa ministra janë kundër një marrëveshjeje me organizatën e rezistencës, pasi ajo do të parashikonte gjithashtu një armëpushim dhe lirimin e të burgosurve palestinezë nga burgjet izraelite.

Netanyahu, nga ana tjetër, fajëson organizatën palestineze të rezistencës Hamas dhe qëndrimin e saj intransigjent për ngecjen në negociatat indirekte.

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz në Izrael kanë marrë pjesë në demonstrata masive kundër lidershipit. Kritikat janë shtuar për shkak se stafi mjekësor në protesta është penguar të punojë nga policia ose është lënduar nga përdorimi i topave të ujit.

Të hënën në mbrëmje, përleshjet shpërthyen midis demonstruesve dhe policisë jashtë rezidencës private të kryeministrit në Jerusalem. Disa persona u plagosën. Policia arrestoi edhe disa demonstrues.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts