Bota

“Menduam se ishte shaka”, CNN sjell dëshmi nga qytetarët izraelitë për sulmet e Iranit: Unë dhe familja ime ishim të izoluar, por…

menduam se ishte shaka cnn sjell deshmi nga qytetaret izraelite per sulmet e iranit une dhe familja ime ishim te izoluar por
menduam se ishte shaka cnn sjell deshmi nga qytetaret izraelite per sulmet e iranit une dhe familja ime ishim te izoluar por

Ndërsa Irani ndërmori 24 orë më parë një sulm me qindra dronë dhe raketa kundrejt Izraelit, shumica e qytetarëve izraelitë nuk e besuan se një gjë e tillë do të ndodhte.

CNN ka sjellë dëshmi nga terreni.

Tamara Jafar, një grua 34-vjeçare nga Jeruzalemi Lindor historik arab, tha se askush në lagjen e saj nuk e mori seriozisht sulmin.

“Mbrëmë? Ishte një film i drejtuar nga SHBA dhe Izraeli. Ishte e paracaktuar – për shkak të zgjedhjeve në SHBA dhe politikës në Izrael. Askush në lagjen time nuk e mori seriozisht.
Ne kishim frikë, por jemi mësuar me diçka të tillë”, tha ajo.

Ndërkohë, David Levy, një student 19-vjeçar nga lagjja Givat Mordechai në Jerusalem, tha se ai fillimisht dëgjoi zhurma të forta sic nuk kishte dëgjuar kurrë më parë. Më pas u dëgjuan sirenat.

“Unë dhe familja ime ishim të izoluar në dhomë dhe të gjithë recituam psalme. Falenderoj Zotin që sistemi mbrojtës i Izraelit ishte i suksesshëm në 99 përqind të sulmeve”, tha ai.

Udhërrëfyesi turistik Evelyn Lufan u shpreh se mendoi se Irani thjesht po bënte kërcënime.

“Në fillim menduam: Vetëm një kërcënim tjetër. Është e pakuptimtë. Kur pamë afatin 48-orësh menduam se ishte një shaka. Në lajme pamë se sulmi kishte filluar dhe unë duhej të përditësoja grupin tim të turistëve, 48 persona nga Meksika. Ata ishin pak të frikësuar, por e dinin se ardhja këtu ka një rrezik. Unë u thashë atyre se Izraeli është i fortë. Mos u shqetësoni. Kështu ata u qetësuan dhe besuan. Ne izraelitët jemi mësuar me këto gjëra”, u shpreh ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts