Bota

Mijëra fermerë spanjollë protestojnë me traktorë në Madrid

mijera fermere spanjolle protestojne me traktore ne madrid
mijera fermere spanjolle protestojne me traktore ne madrid

Mijëra fermerë spanjollë demonstruan sërish me qindra traktorë në kryeqytetin Madrid, duke kërkuar çmime më të mira për prodhimet e tyre dhe denoncuan politikat bujqësore të Bashkimit Evropian.

Fermerë nga komunitete të ndryshme kanë udhëtuar drejt Madridit, duke shkaktuar probleme në trafik.

Megjithatë, gjendja shpirtërore ishte kryesisht paqësore, siç raportuan gazetarët nga stacioni televiziv shtetëror RTVE.

Shoqata e fermerëve Unión de Uniones tha në një deklaratë se fermerët janë gjithashtu të shqetësuar për përmirësimin e marrëdhënieve midis popullsisë urbane dhe rurale.

Demonstruesit fillimisht shkuan me traktorët e tyre të rëndë drejt Ministrisë së Mjedisit dhe prej andej në Ministrinë e Bujqësisë.

Luis Cortés nga Unión de Uniones paralajmëroi në televizion se fermerët do të intensifikonin sërish protestat e tyre nëse qeveria nuk do të ofronte zgjidhje për problemet e shumta me të cilat përballet sektori bujqësor i vendit.

Fermerët spanjollë, si shumë fermerë në të gjithë Bashkimin Evropian, kanë protestuar për kushtet e vështira ekonomike dhe rregulloret strikte që fermerët thonë se e bëjnë të vështirë qëndrueshmërinë.

Traktorët dhe automjetet e tjera kanë bllokuar në mënyrë të përsëritur autostradat, rrugët dhe rrugët hyrëse në portet dhe tregjet me shumicë në Spanjë, që nganjëherë përmendet si kopshti i frutave dhe perimeve të Evropës.

Qeveria e Spanjës ka bërë tashmë disa lëshime në një përpjekje për të qetësuar fermerët, por grupet bujqësore i kanë quajtur këto masa të pamjaftueshme.

Përveç çmimeve më të mira, fermerët spanjollë po kërkojnë marrëveshje me shitësit me shumicë, kontrolle më të rrepta mbi importet nga vendet jo-BE dhe më pak rregulla mjedisore dhe burokraci.

RTVE citoi José Luis Miguel de Diego nga shoqata e fermerëve COAG të thotë se shumë mendojnë se kërkesat burokratike mjedisore i kontrollojnë ato shumë dhe duan më shumë besim.

Ai argumentoi se vetë fermerët kanë interes të ruajnë mjedisin dhe mjetet e tyre të jetesës për veten dhe fëmijët e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts