Lifestyle

“Mjekët injoruan simptomat e mia për pesë vjet, tani më kanë thënë se po vdes”

mjeket injoruan simptomat e mia per pese vjet tani me kane thene se po vdes
mjeket injoruan simptomat e mia per pese vjet tani me kane thene se po vdes

Një nënë e dy fëmijëve është diagnostikuar me kancer terminal në zorrë – pesë vjet pasi vizitoi për herë të parë mjekun e përgjithshëm për simptomat e saj. Rebecca Gibson, 36, fillimisht filloi gjakderdhjen në vitin 2018, por pas një ekzaminimi, iu tha se ajo kishte vetëm një flluskë dhe nuk kishte asgjë për t’u shqetësuar.

Ajo vazhdoi të kontaktonte mjekun e saj të përgjithshëm për simptomat, por iu tha se mund të kishte hemorroide. Rebecca më pas filloi të vuante nga dhimbje të forta stomaku, gromësirë ​​me erë squfuri dhe lodhje dhe iu nënshtrua një kolonoskopie në janar të vitit të kaluar. Mjekët më pas zbuluan se Rebecca, e cila ka qenë me partnerin Wayne për 19 vjet, kishte një tumor 10 cm dhe kancer në fazën e katërt – gjë që e ka lënë atë ‘të shkatërruar ‘.

“Isha e shqetësuar dhe nuk u ndjeva e mbështetur nga mjekët e përgjithshëm, por thjesht besoja se nëse ata nuk ishin të shqetësuar, atëherë gjithçka duhet të jetë në rregull. “Megjithatë, në vjeshtën e vitit 2022 e dija se diçka nuk shkonte mirë. Vazhdova të tregoja simptomat dhe shqetësimet e mia dhe kërkoja një koloskopi urgjente. Kam kërkuar për vite me radhë, por asnjë herë nuk jam referuar. Në kohën e kolonoskopisë e dija se ishte kancer.

Megjithatë, të më thuhet se ata kishin gjetur një tumor 10 cm që më kishte shpuar zorrën dhe ishte përhapur ishte absolutisht shkatërruese. Pavarësisht gjithçkaje asgjë nuk më përgatiti për atë moment. E pata të vështirë të pranoja dhe menjëherë mendova se sa kohë kisha pasur probleme dhe nëse kanceri mund të ishte diagnostikuar më herët”, shprehet ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts