Bota

Moska paralajmëron: Konflikti në Ukrainë mund të dalë jashtë kontrollit për shkak të veprimit të një ose dy vendeve të NATO-s

moska paralajmeron konflikti ne ukraine mund te dale jashte kontrollit per shkak te veprimit te nje ose dy vendeve te nato s
moska paralajmeron konflikti ne ukraine mund te dale jashte kontrollit per shkak te veprimit te nje ose dy vendeve te nato s

Rusia paralajmëroi të mërkurën se lufta në Ukrainë mund të dalë jashtë kontrollit dhe të zgjerohet gjeografikisht për shkak të veprimeve të pamenduara keq të një ose dy vendeve anëtare nga aleanca ushtarake e NATO-s.

Në një përgjigje për Reuters, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Moska beson se Perëndimi po ecën “në buzë të humnerës” dhe po e shtyn botën drejt skajit me veprimet e tij mbi Ukrainën.

“Uashingtoni dhe aleatët e tij në NATO po ecin hap pas hapi në rrugën e përshkallëzimit të krizës ukrainase. Qëllimi nuk është mirëqenia e Ukrainës. Ky është vetëm një mjet. Qëllimi është tjetër. Të mbjellësh kaos, të zgjidhim problemet e veta ekonomike, për të rishpërndarë flukset e disponueshme ekonomike dhe financiare, për të fituar para të pista jo vetëm përmes kompleksit industrial ushtarak, por thjesht nga korrupsioni”, thotë ajo.

Zakharova këshilloi gjithashtu Perëndimin të heqë dorë nga ideja e mposhtjes strategjike të Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts