Bota

Moti i keq godet Francën, Zvicrën e Italinë/ 7 të vdekur dhe qindra të larguar nga banesat

moti i keq godet francen zvicren e italine 7 te vdekur dhe qindra te larguar nga banesat
moti i keq godet francen zvicren e italine 7 te vdekur dhe qindra te larguar nga banesat

Stuhitë e forta dhe shirat e rrëmbyeshëm që goditën Francën, Zvicrën dhe Italinë këtë fundjavë kanë shkaktuar shtatë persona të vdekur, thanë autoritetet lokale.

Tre persona në të 70-at dhe 80-at vdiqën në rajonin verilindor të Francës Aube të shtunën kur një pemë ra mbi makinën në të cilën ata po udhëtonin gjatë erërave të forta, tha autoriteti lokal për Agence France-Presse. Një pasagjer i katërt ishte në kujdes kritik, shtoi ai.

Në Zvicrën fqinje, katër persona kanë vdekur dhe një tjetër është zhdukur, sipas policisë lokale. Tre u vranë pasi shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan një rrëshqitje dheu në juglindje, tha policia në kantonin italishtfolës të Ticino.

Një burrë u gjet gjithashtu i vdekur në një hotel në Saas-Grund në kantonin jugperëndimor të Valais, tha policia, duke shtuar se ai ndoshta u befasua nga një rritje e papritur e shpejtë e ujërave. Një tjetër burrë ishte gjithashtu i zhdukur në Valais, tha policia. Shërbimet e sigurisë civile thanë se “disa qindra” njerëz u evakuuan në Valais dhe rrugët u mbyllën pasi Rhone dhe degët e tij u vërshuan në vende të ndryshme.

Shërbimet e urgjencës po vlerësonin mënyrën më të mirë për të evakuuar 300 njerëz që kishin mbërritur për një turne futbolli në Peccia, ndërsa pothuajse 70 të tjerë po evakuoheshin nga një kamp pushimi në fshatin Mogno.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës i nxitur nga aktiviteti njerëzor po rrit ashpërsinë, frekuencën dhe kohëzgjatjen e ngjarjeve ekstreme të motit si përmbytjet dhe stuhitë.

Moti i keq po e bënte veçanërisht të vështirë punën e ekipeve të shpëtimit, kishte thënë më herët policia, me disa lugina të paarritshme dhe të shkëputura nga rrjeti elektrik.

Sistemi federal i alarmit tha gjithashtu se një pjesë e kantonit ishte pa ujë të pijshëm.

Reshjet ekstreme goditën edhe Zvicrën juglindore fundjavën e kaluar, duke lënë një person të vdekur dhe duke shkaktuar dëme të mëdha.

Në luginën Aosta të Italisë veriore, përdoruesit e internetit shpërndanë imazhe të përmbytjeve spektakolare dhe lumenjve të fryrë që vërshojnë nga shpatet malore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts