Bota

“Ne e dimë se çfarë po vjen”, Ukraina Lindore përgatitet për përparimin e ashpër rus

ne e dime se cfare po vjen ukraina lindore pergatitet per perparimin e ashper rus
ne e dime se cfare po vjen ukraina lindore pergatitet per perparimin e ashper rus

Banorët e Ukrainës lindore po përgatiten për luftë. “Ne e dimë se çfarë po vjen,” thotë Mariya teksa paketon televizorin në banesën e saj në Kostyantynivka. Ajo do ta dërgojë atë në Kiev përpara se të bëjë udhëtimin atje me djalin e saj. “Ne jemi të lodhur gjatë gjithë ditës dhe vuajmë nga humori dhe sulmet e panikut. Është vazhdimisht dëshpëruese dhe jemi të frikësuar.”.

Në shkurt, Rusia pushtoi qytetin strategjik Avdiivka. Që atëherë, pushtuesit kanë avancuar më në perëndim dhe kanë marrë disa fshatra. Ukraina thotë se forcat e saj po “mbahen”. Por trupat ruse tani po sulmojnë në pesë zona përgjatë vijës së frontit 1,100 km (700 milje). Dhe pikërisht këtu në rajonin lindor të Donetskut, mbrojtësit e Ukrainës po testohen më së shumti. Njerëzit në qytete si Pokrovsk, Kostyantynivka dhe Kramatorsk tani po përballen me një vijë fronti që afrohet shpejt, madje edhe me pushtim.

Mariya dhe nëna e saj Tetyana po iu bëhet jeta gjithnjë e më të vështirë ndërsa rusët po afrohen më shumë. Qyteti i tyre është i mbushur me shenja të kërcënimit që po afrohet 30 km (19 milje) larg. Pothuajse çdo rrugë ka një ndërtesë të dëmtuar. Ankthi mbush ajrin e ftohtë në këtë qytet, dikur pjesë e qendrës industriale të ish-Bashkimit Sovjetik. Rusia ngadalë shkatërron qytetet e Ukrainës ndërsa përpiqet t’i marrë ato. Mariya shpjegon se nëna e saj Tetyana po qëndron, por ajo ka besim se do ta ndjekë përfundimisht. “Unë jam larguar tashmë dy herë, çfarë kuptimi ka?” thotë Tetyana nga banesa e saj në qoshe. Ajo na jep pantofla për t’i veshur nëpër shtëpinë e saj.

“Është e frikshme kudo. I gjithë vendi është në zjarr.”. Është një gjë të qëndrosh në shtëpinë tënde për aq kohë sa të mundesh, por mund të rrezikosh që edhe të vdesësh. Ndërsa e gjithë Ukraina është një zonë lufte, rajoni i Donetskut – së bashku me katër të tjerë – është një fushë beteje. Shtyllat e tymit vijnë nga drejtimet e Avdiivka, një qytet që Rusia ka marrë kohët e fundit, dhe Horlivka, të cilin e kontrollon që nga viti 2014. Rusia po përdor epërsinë ajrore dhe rezervat më të thella të municionit për të vazhduar shtytjen, në një kohë kur ndihma ushtarake perëndimore për Ukrainën po mbaron ose po pengohet nga politika e brendshme. Aty pranë shtrihet një luginë e gjerë me disa rezervuarë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts