Lifestyle

Netflix, së shpejti në një televizion kabllor?!

netflix se shpejti ne nje televizion kabllor

Në një treg shumë konkurrues të transmetimit, ku çdo shërbim transmetimi po lufton për dollarët tuaj , ndihet si një gjë jo e mirë që lista e top 10-shes të Netflix mund të ngatërrohet me formacionin në TNT. Por, gjithashtu duket se ky mund të jetë plani i Netflix. Netflix njoftoi se do të ishte shtëpia e re zyrtare e një prej shtyllave bazë kabllore:

Ditët e ndjekjes së prestigjit të Netflix mund të marrin fund me shpejtësi me këtë përmbysje të mprehtë të epokës së artë të transmetimit të zëvendësuar nga diçka e ngjashme me Spike TV rreth vitit 2005. Ose USA Network rreth vitit 2011. Kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Të dy rrjetet ishin të mira në vendosjen e filmave dhe shfaqjeve televizive të vjetra zbavitëse  dhe të kapnin suksese programore me WWE, shfaqje amerikane të lojërave të njohura.

Problemi është se ato janë thjesht një lloj strategjie e transmetimit të Netflix në 2024, kur ekonomia e transmetimit është ende në fluks dhe, deri më tani, shumë e ndryshme nga kablloja. (Edhe pse Suits ka pasur një shfaqje kaq të njohur në Netflix saqë SHBA-ja tani po kthehet në krijimin e atij lloji të përmbajtjes gjithashtu). Biznesi i reklamave në rritje të shpejtë të Netflix ka të ngjarë të mbulojë koston e të drejtave të WWE. “Kjo duhet të shtojë pak karburant në biznesin tonë të ri dhe në rritje të reklamave,” tha bashkë-CEO i Netflix Ted Sarandos në një telefonatë fitimesh pas njoftimit. Por, nëse nuk ndodh, atëherë shpenzimi i 5 miliardë dollarëve për të siguruar të drejtat për WWE Monday Night Raw për dhjetë vitet e ardhshme do të thotë që abonentët e Netflix mund të shohin një rritje tjetër çmimi në të ardhmen e tyre pavarësisht nëse u pëlqen mundja apo jo.

E gjithë kjo gjithashtu duket se konfirmon një problem që e kam vërejtur me Netflix për një kohë tani. Ka një problem programimi. Në përpjekjen e tij për të qenë transmetuesi më i mirë, ai nuk u përqendrua në audienca specifike siç bënë shumica e transmetuesve të tjerë. Në vend të kësaj, Netflix është përpjekur të arrijë çdo audiencë. Së pari me origjinalet, dhe tani thjesht duke blerë të drejtat e transmetimit të gjërave. Pra, ka çfarëdo që të jetë ky adaptim i vonuar dhe i trazuar i Avatar: The Last Airbender, por edhe Young Sheldon dhe Suits, dhe një mori programesh në gjuhë të huaj.

Strategjia e programimit të Netflix aktualisht duket se sillet rreth vendosjes së sukseseve të vendosura nga kompani të tjera atje dhe duke shpresuar që askush të mos e vërë re se Netflix nuk po bën shumë origjinale vërtet të mira në vetvete. Gjatë asaj thirrjeje fitimesh, Sarandos vuri në dukje se përmbajtja e licencuar ishte një marrëveshje më e mirë kur drejtonte një biznes reklamash – përpara se të vinte në dukje shpejt se shfaqjet më të shikuara të shërbimit vazhduan të ishin kryesisht origjinale (disa K-drama si Crash Course in Romance shkëlqyeshëm u plasuan gjithashtu 20 të parat).

Kur je aq i madh sa Netflix, të mbështetesh në përmbajtje të licencuar shumë më të lirë nuk është një strategji e keqe. Ju fitoni para duke shpenzuar më pak se origjinalet tuaja, vendi nga i cili po blini do t’i ketë në shërbimin e tyre gjithashtu, dhe të gjithë duken bukur, miqësorë dhe konkurrues në rast se FTC vjen përreth.

Por çmimet po rriten. Netflix aktualisht kushton 6,99 dollarë për dy ekrane, 1080p dhe reklama dhe 15,49 dollarë për dy ekrane dhe pa reklama. Nëse ka një zgjedhje midis shpenzimit të tyre në çantën gjigante me sende të Netflix dhe bibliotekës mjaft të pacenuar të Apple TV me shfaqje fantastiko-shkencore të bëra mirë…

Përfundimisht kjo strategji e Netflix për t’u mbështetur në madhësinë e saj, përmbajtjen e blerë nga transmetues të tjerë dhe një varrezë origjinalesh të anuluara para kohe – mund të jetë e vështirë. Nëse vazhdon të jetë platforma më e shtrenjtë me më pak ekskluzivitete, njerëzit thjesht mund të lëvizin diku tjetër. Por ndoshta Roman Reigns (dhe marrëveshja e re e WWE) mund të mbështesë të gjithë ndërmarrjen mbi supet e tij të jashtëzakonshme. Ai funksionoi për shumë kanale bazë kabllore derisa erdhi transmetimi./theverge.com/

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts