Bota

Një gjykatës bllokon përkohësisht rivendosjen e mbrojtjes shëndetësore të transgjinorëve nga administrata e Biden

nje gjykates bllokon perkohesisht rivendosjen e mbrojtjes shendetesore te transgjinoreve nga administrata e biden
nje gjykates bllokon perkohesisht rivendosjen e mbrojtjes shendetesore te transgjinoreve nga administrata e biden

Një gjykatës federal i qarkut të mërkurën ndaloi përkohësisht pjesë të një rregulli jodiskriminues që do të kishte mbajtur siguruesit dhe profesionistët mjekësorë nga mohimi i terapisë hormonale, operacioneve të tranzicionit gjinor dhe kujdesit të ngjashëm mjekësor për njerëzit transgjinorë, shkruan AP.

Gjykatësi i qarkut i SHBA-së Louis Guirola Jr. mbajti anën e 15 shteteve që kishin argumentuar se gjuha në të cilën bazohej rregulli – ligji i mosdiskriminimit të Titullit IX të vitit 1972 – përfshin seksin biologjik, por jo identitetin gjinor. Urdhri i Guirola zbatohet në mbarë vendin për rregullin e Aktit të Kujdesit të Përballueshëm, i cili do të kishte hyrë në fuqi të premten.

Është një goditje tjetër ndaj përpjekjeve të administratës Biden për të zgjeruar mbrojtjen kundër diskriminimit. Në javët e fundit, tre gjyqtarë federalë kanë bllokuar një rregull në disa shtete që do të mbronte studentët LGBTQ+ duke zgjeruar përkufizimin e ngacmimit seksual në shkolla dhe kolegje nën Titullin IX.

Mbrojtjet e kujdesit shëndetësor bazuar në identitetin gjinor ishin shtuar nën administratën e Obamës dhe ishin hequr nën ish-presidentin Donald Trump . Në fillim të këtij viti, Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore zgjeroi përsëri fushëveprimin e rregullit të Aktit të Kujdesit të Përballueshëm për të përfshirë diskriminimin bazuar në “stereotipet seksuale, orientimin seksual, identitetin gjinor dhe karakteristikat seksuale”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts