Shqiperia

“Non grata” britanike për Berishën, Boçi: Vendim politik i të njëjtës administratë që bëri shpalljen

non grata britanike per berishen boci vendim politik i te njejtes administrate qe beri shpalljen
non grata britanike per berishen boci vendim politik i te njejtes administrate qe beri shpalljen

Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi, në rubrikën Opinion në Neës24 tha se Lulzim Basha kërkon të mbajë të përçarë këtë parti, duke e cilësuar djallëzor.

Boçi u shpreh se Lulzim Basha ka treguar moskoherencë në qëndrimet e tij. “Një lider është i ri bazuar në idetë që ka, si i qaset publikut, si i prodhon të vërtetat, nëse ata ngjallin besim ose jo. Nëse ne do themi se duhet një lider i ri në moshë, atëherë ne duhet ti themi SHBA që të mos kandidojë as Trump dhe as Biden”, tha Boçi.

Lidhur me qëndrimin e SHBA, sipas të cilave nulk do të bashkëpunojnë me një person të shpallur “non grata”, Boçi tha se vetë zotoi Berisha e ka bërë të qartë kohë përpara se kjo është një çështjes e tij personale, që nuk do të ndikojë në Partinë Demokratike.

[embedded content]

“Qëndrimi i mbajtur nga SHBA është i njëjti, i marrë nga i njëjti lobim. Ndërsa në Britaninë e Madhe nuk kemi një vendim gjykate, por është një Komision Apelimi, i të njëjtës administratë që shpallën ‘non grata’ Berishën. Nuk është vendim gjyqësor, është vendim politik”, tha Boçi. Sipas tij, është një vendim i marrë për një vend tjetër dhe natyrisht që e shtang një komision për të mos dhënë një vendim që bie ndesh me atë të shpalljes së ‘non grata-s’ nga Britania e Madhe.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts