Bota

“Nuk ka kuptim për ne”, Putin përjashton mundësinë e ribashkimit me G7: Askush nuk konsideron interesat tona

nuk ka kuptim per ne putin perjashton mundesine e ribashkimit me g7 askush nuk konsideron interesat tona
nuk ka kuptim per ne putin perjashton mundesine e ribashkimit me g7 askush nuk konsideron interesat tona

Ribashkimi me vendet e G7 nuk ka kuptim për Rusinë, sepse Perëndimi gjithmonë ka injoruar interesat e tij, tha Presidenti rus Vladimir Putin të mërkurën në një takim në Soçi.

Presidenti vuri në dukje se deri vonë shumë vende, përfshirë Rusinë, kishin kërkuar të rreshtoheshin me Perëndimin dhe të bashkoheshin me grupin e ekonomive më të mëdha të zhvilluara në botë.

Anëtarësimi i Rusisë u pezullua deri në njoftimin e mëtejshëm pas ribashkimit të saj me Krimenë në vitin 2014. Moska e ka kuptuar më pas, shpjegoi Putin, se “nuk kishte kuptim” ribashkimi në G7 pasi “askush atje” nuk kishte marrë parasysh interesat e vendit.

“Ky është problemi. Dhe ky është gabimi i partnerëve tanë perëndimorë”, theksoi presidenti rus.

G7, i cili përfshin SHBA-në, Kanadanë, Gjermaninë, Francën, Britaninë e Madhe, Italinë dhe Japoninë, si dhe Bashkimin Evropian si një ‘anëtar i pa-regjistruar’ njihej si G8 përpara pezullimit të Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts