Bota

Nuk ka ndalime të reja importi në paketën e ardhshme të sanksioneve të BE-së për Rusinë

nuk ka ndalime te reja importi ne paketen e ardhshme te sanksioneve te be se per rusine
nuk ka ndalime te reja importi ne paketen e ardhshme te sanksioneve te be se per rusine

Komisioni Evropian nuk do të shtojë asnjë ndalim të ri importi në paketën e tij të ardhshme të sanksioneve ndaj Rusisë , thanë diplomatët e BE-së, pasi propozimi i paketës së 13-të merr formën e tij përfundimtare.

Komisioni dhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian duan të miratojnë shpejt një grup të ri masash për të shënuar përvjetorin e dytë të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Pavarësisht thirrjeve nga disa vende të BE-së për të ndaluar më shumë eksporte ruse si alumini, Komisioni do të propozojë një paketë që shpreson se do të shkaktojë debat minimal midis vendeve anëtare, në mënyrë që të miratohet shpejt.

Shtetet anëtare duhet të votojnë unanimisht për miratimin e sanksioneve të reja.

“Do të ketë qindra listime… subjekte dhe individë. Nuk ka emra të mëdhenj (kompani),” tha një nga diplomatët.

Diplomati tha se propozimi i Komisionit i cili mund të arrijë që në fillim të kësaj jave do të zgjerojë gjithashtu listën e kompanive ruse të cilave firmat e BE-së nuk mund t’u shesin mallra me përdorim të dyfishtë.

Mallrat me përdorim të dyfishtë janë ato artikuj që mund të shërbejnë për një qëllim në jetën e zakonshme, si dhe në fushën e betejës për të prodhuar armë të tilla si dronë.

Burimet shtuan se sapo të miratohet paketa e 13-të e sanksioneve, Komisioni do të propozojë shpejt një grup të 14-të masash që mund të përfshijnë disa ndalime të reja të importit.

BE-ja ka ndaluar tashmë shumë artikuj të mëdhenj të biletave, si importet e naftës ruse nga deti dhe, së fundmi, diamantet.

Brukseli beson se pak ka mbetur për të cilën vendet e BE-së mund të gjejnë një marrëveshje unanime, me karburantin bërthamor rus dhe sanksionet e gazit natyror të lëngshëm të konsideruar tani për tani jashtë tryezës.

BE gjithashtu do të miratojë së shpejti një ligj të hapit të parë për të lënë mënjanë të ardhurat e papritura nga 300 miliardë euro të aseteve të pamobilizuara të Rusisë, kryesisht të mbajtura në Evropë. BE shpreson të përdorë këto të ardhura për të financuar rindërtimin e Ukrainës. Kjo mund të arrijë në rreth 15 miliardë euro për 4 vjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts