Bota

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza nga sulmet izraelite rritet në 30,717

numri i palestinezeve te vdekur ne gaza nga sulmet izraelite rritet ne 30717
numri i palestinezeve te vdekur ne gaza nga sulmet izraelite rritet ne 30717

Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 30,717 me 72,156 të tjerë të plagosur, tha Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në një deklaratë për shtyp.

Gjatë 24 orëve të fundit, ushtria izraelite vrau 86 palestinezë dhe plagosi 113 të tjerë.

Kjo e çon numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 30.717 dhe të plagosurit në 72.156, që kur konflikti Izrael-Hamas shpërtheu më 7 tetor 2023.

Disa viktima janë ende nën rrënoja mes bombardimeve të rënda dhe mungesës së ekuipazheve të mbrojtjes civile dhe ambulancës.

Izraeli ka nisur një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë të cilit u vranë rreth 1,200 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts