Bota

Protesta e 11 korrikut, Protesta e Popullit Shqiptar

protesta e 11 korrikut protesta e popullit shqiptarErmelinda DyrmishiNGA DR. MED EMANUELA DYRMISHI

Sidomos gjatĂ« periudhĂ«s kur punoja si referente e emigracionit nĂ« ZvicĂ«r mĂ« pyesnin shpesh pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« e viteve ‘90 qĂ« e njihnin vetĂ«m nga emigracioni,   zbarkimet masive tĂ«  atyre viteve e kam pĂ«rshkruar gjithnjĂ« si njĂ« i porsalindur qe papritur mbetet pa prindĂ«r, sepse kjo ishim ne: njĂ« popull i mbyllur qe nuk dinte asgjĂ« se c’ndodhte jashtĂ« ose i ishte mĂ«suar njĂ« e vĂ«rtete e shtrembĂ«ruar nga prindi-shtet.

Ky i porsalindur mĂ«soi tĂ« ecĂ« vet, duke u rrĂ«zuar e duke u ngritur nĂ« kĂ«mbĂ« pĂ«rsĂ«ri 
por me siguri analizat e thella, apo edhe  sipĂ«rfaqĂ«sore tĂ« vendit dhe mbi tĂ« gjitha tĂ« perceptimit qĂ« Populli Shqiptar ka pĂ«r vendin, progresivisht nĂ« vitet e fundit  Ă«shtĂ« pĂ«rkeqĂ«suar.

“Raporti Global i LumturisĂ« 2024” financuar nga Organizata e Kombeve tĂ« Bashkuara, OKB, e renditi ShqipĂ«rinĂ« nĂ« vend tĂ« 87-tĂ« mes 143 vendeve nĂ« total tĂ« marra nĂ« analizĂ«. Krahasuar me vitin 2023 ShqipĂ«ria ra me 4 pozicione. Prej vitesh, duke filluar qĂ« nga viti 2017, renditet e fundit nĂ« rajon, kur nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, Motra KosovĂ« ka bĂ«rĂ«  pĂ«rmirĂ«sime tĂ« njĂ«pasnjĂ«shme duke lĂ«nĂ« pas vendet e rajonit dhe  disa vende tĂ« BE.

Raporti i lumturisë merr parasysh faktorë që njerëzit i ndjejnë mbi supe në jetën e përditshme si perceptimi i korrupsionit, mbështetja sociale, lirinë për të bërë zgjedhje, prodhimi i Brendshëm Bruto për frymë, bujarinë.

Ngjarjet e fundit, dhe që duken kaq të pafundme në vend sa nuk na tronditin më për korrupsionin, arrestimin e ministrave, drejtorëve e kryetarëve bashkiakë duken gati një kronikë e përditshme që nuk na bën më përshtypje. Por a është vërtet e mundur që ngjarje të tilla të na lënë të paprekur në emocione dhe në dinjitetin tonë si popull? Analizat e statistikat kombëtare e ndërkombëtare thonë të kundërtën; Populli Shqiptar ndjehet i tradhtuar dhe i plagosur nga politika.

Nga ana tjetër me siguri duket se nuk vuajnë të njëjtat emocione drejtoresha të Bashkisë të Tiranës të akuzuara për korrupsion, për vjedhjen e taksave të shqiptarëve dhe favorizim të paligjshëm që edhe pse me akuza kaq serioze mbi supe dhe në detyrim paraqitjeje, nuk ndalen të festojë në resortet më luksoze të vendit. I shumëfoluri Census 2023 flet mirë për këto ndjenja të shqiptarëve. Të dhënat thonë se në Shqipëri në këtë moment ka 2,402,113 banorë. Popullsia është reduktuar me 409,864 persona në krahasim me censusin e mëparshëm të vitit 2011. Edhe nëse përpiqemi të tregojmë se varet nga reduktimi i lindjeve që realisht janë ulur; pjestarë për familje në 2011 ishin 3.8 kurse në 2023 3.2, ky reduktim drastik i popullsisë është i lidhur me largimin nga vendi. Akoma sot numri i të miturve shqiptarë të pashoqëruar në shtetin fqinj Itali, ngelet i lartë; 1295 fëmijë e adoleshentë shqiptare .

NĂ« vitet 2001/2011 popullsia u reduktua me 8% (pjesĂ«tare pĂ«r familje 4.2 vs 3.8), nga 2011 deri mĂ« sot reduktimi Ă«shtĂ« dyfishuar.  Por shqiptarĂ«t pĂ«rveç vendit kanĂ« lĂ«nĂ« masivisht edhe zgjedhjet dhe besimin te politikanĂ«t qĂ« teorikisht duhet ti pĂ«rfaqĂ«sojnĂ«.

Të dhënat e Komitetit Qendror të Zgjedhjeve-KQZ, nga viti 2005 deri më sot tregojnë qartë se përveç vitit 2019 kur opozita bojkotoi dhe u kërkoi votuesve të bojkotonin zgjedhjet dhe numri i votuesve arriti në 22.26%, viti 2023 shënoi pjesëmarrjen e 38.23 % të atyre që kishin të drejtë vote. Bojkotimi masiv dhe i pathirrur këtë herë nga opozita arriti në 61.77% të votuesve, 61.77% e shqiptarëve i zhgënjyer dhe që nuk ndjehet i përfaqësuar.

KQZ

Mendoj se kjo është e dhëna më domethënëse për politikën e sotme shqiptare.

KĂ«to ditĂ« isha e ftuar nĂ« RomĂ« nĂ« KonferencĂ«n e EkspertĂ«ve tĂ« lartĂ« tĂ« SigurisĂ« KombĂ«tare lidhur me Samitin e Uashingtonit tĂ« NATO-s dhe me dialogun midis vendeve te paktit Euroatlantik, Vendeve tĂ« gjirit Persik dhe Mesdheut tĂ« Zgjeruar. PĂ«r kĂ«tĂ« tryezĂ« “mbaj pĂ«rgjegjĂ«sinĂ«â€ pĂ«r hapjen e njĂ« debati tĂ« gjatĂ« me temĂ« “Sa vendet anĂ«tare tĂ« NATO-s e kanĂ« kuptuar rĂ«ndĂ«sinĂ« e vendeve tĂ« Gjirit Persik dhe tĂ« Mesdheut tĂ« zgjeruar pĂ«r stabilitetin afatgjatĂ« politik, ekonomik tĂ« vendeve tĂ« NATO-s dhe sa vetĂ« vendet e Gjirit Persik dhe tĂ« Mesdheut tĂ« zgjeruar e kanĂ« kuptuar rĂ«ndĂ«sinĂ« e tyre strategjike nĂ« lidhje me NATO-n?”.

MĂ« domethĂ«nĂ«se dhe realiste sjell mendimin e Sheikut tĂ« Kuvaitit, Al Sabah: “Vendet e NATO-s e kanĂ« kuptuar pjesĂ«risht rĂ«ndĂ«sinĂ« e vendeve tĂ« Gjirit Persik , por akoma mĂ« keq vendet e Gjirit Persik nuk e kanĂ« akoma vetĂ«dijen e rĂ«ndĂ«sisĂ« sĂ« tyre strategjike nĂ« lidhje me marrĂ«dhĂ«niet me NATO-n”. Paralelizmi i kĂ«tij mendimi mund tĂ« qĂ«ndrojĂ« shumĂ« mirĂ« me realiteten shqiptar sot; politikanĂ«t shqiptarĂ« pas shumĂ« skandalesh kanĂ« filluar ta kuptojnĂ« se nuk mund tĂ« ekzistojnĂ« pa njĂ« popull qĂ« i voton, por fatkeqĂ«sisht nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n mĂ«nyrĂ« populli akoma nuk ka arritur vetĂ«dijen se pa popull nuk ka politikanĂ«.

Protesta e 11 korrikut edhe pse e thirrur nga opozita përputhet në këtë moment me një protestë më të heshtur të Popullit Shqiptar për të cilën flasin qartë të dhënat e mësipërme.

Shpresoj dhe uroj, për të gjithë popullin, që këto protesta të mos bien pre e demagogjive të dhunës por të jenë shprehje e protestës përfaqësuese të mbarë popullit për të gjetur vetëdijen dhe vlerën që meriton.

Dr. med Emanuela Dyrmishi
Eksperte e Sigurisë kombëtare
Analiste e Rrezikut ekonomik, Gjeopolitikës dhe Inteligjencës
Eksperte e Marrëdhënieve Ndërkulturore
Eksperte e Ekonomisë dhe Politikave të BE

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts