Bota

Qeveria izraelite do të ndalojë Al Jazeera-n

qeveria izraelite do te ndaloje al jazeera n
qeveria izraelite do te ndaloje al jazeera n

Qeveria izraelite do të ndalojë Al Jazeera-n, tha kryeministri Benjamin Netanyahu, duke e etiketuar kanalin pan-arabik me bazë në Katar si zëdhënësin e Hamasit.

Knesset miratoi një ligj të përkohshëm që lejon kryeministrin të ndalojë një kanal të huaj dhe të mbyllë zyrat e tij nëse e konsideron atë një kërcënim për sigurinë kombëtare.

“Al Jazeera ka dëmtuar sigurinë e Izraelit, ka marrë pjesë aktive në masakrën e 7 tetorit dhe ka nxitur dhunën kundër ushtarëve izraelitë. Është koha për të hequr demin e Hamasit nga vendi ynë”, shkroi Netanyahu në X (ish-Twitter).

“Kanali terrorist Al Jazeera nuk do të transmetojë më nga Izraeli. Kam ndërmend të veproj menjëherë në përputhje me ligjin e ri për të ndërprerë aktivitetin e kanalit.”

Ministri i Komunikimeve Shlomo Karhi tha se kanali do të bllokohet “në ditët në vijim”, duke shtuar se “nuk do të ketë liri të shprehjes për zëdhënësit e Hamasit”, sipas Times of Israel. Legjislacioni do të jetë në fuqi deri më 31 korrik 2024, ose deri në përfundimin e “veprimeve të rëndësishme ushtarake” gjatë luftës së vazhdueshme me Hamasin, tha Knesset.

Al Jazeera lëshoi ​​një deklaratë, duke thënë se “e mban kryeministrin izraelit përgjegjës për sigurinë e stafit dhe ambienteve të rrjetit të saj në mbarë botën, pas nxitjes së tij dhe kësaj akuze të rreme. Kanali tha se “akuza të tilla shpifëse nuk do të na pengojnë të vazhdojmë mbulimin tonë të guximshëm dhe profesional” dhe kërcënoi me veprime ligjore.

Disa ligjvënës izraelitë e kanë kundërshtuar ligjin. MK Mansour Abbas argumentoi se Al Jazeera duhet të lejohet të transmetojë sepse “u jep një platformë folësve nga Izraeli, madje edhe zëdhënësve ushtarakë”.

SHBA shprehën gjithashtu shqetësime rreth ligjit të ri. “Ne besojmë në lirinë e shtypit… dhe kjo përfshin ata që raportojnë në konfliktin në Gaza. Kështu që ne besojmë se puna është e rëndësishme”, u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

Korrespondenti i Al Jazeera-s Shireen Abu Akleh u vra ndërsa mbulonte një bastisje izraelite në Bregun Perëndimor në vitin 2022. Në dhjetor, Samer Abudaqa, një kameraman që punonte për kanalin, u vra gjatë operacionit të IDF në Gaza. Al Jazeera fajësoi ushtrinë izraelite për të dy vdekjet.

Izraeli i shpalli luftë Hamasit pasi militantët palestinezë kryen një sulm të befasishëm më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë më shumë se 200 pengje. Dhjetra robër u liruan më pas si pjesë e një serie shkëmbimesh të të burgosurve gjatë një armëpushimi njëjavor në nëntor.

Më shumë se 32,800 palestinezë janë vrarë që nga 7 tetori, sipas autoriteteve të drejtuara nga Hamasi në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts