Bota

Raporti i OKB për urinë në Gaza, Guterres: Një aktakuzë e tmerrshme për kushtet në terren! Çfarë tregojnë të dhënat

raporti i okb per urine ne gaza guterres nje aktakuze e tmerrshme per kushtet ne terren cfare tregojne te dhenat
raporti i okb per urine ne gaza guterres nje aktakuze e tmerrshme per kushtet ne terren cfare tregojne te dhenat

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres e quajti një raport të mbështetur nga OKB për urinë në Gaza “një aktakuzë të tmerrshme të kushteve në terren për civilët”.

Uria është e pashmangshme dhe ka të ngjarë të ndodhë në dy muajt e ardhshëm në Gazën veriore, thuhet në raport të hënën, pas më shumë se pesë muajsh lufte që kanë shkatërruar territorin palestinez, kanë vrarë mijëra dhe kanë ndërprerë furnizimet. Në të gjithë enklavën e rrethuar, numri i njerëzve në rrezik nga “uria katastrofike” është rritur në 1.1 milion, rreth gjysma e popullsisë, thuhet në raportin e Klasifikimit të Fazës së Sigurisë Ushqimore të Integruar (IPC).

“Uria në pjesën veriore të Gazës është e afërt,” u tha Guterres gazetarëve në Kombet e Bashkuara në Nju Jork të hënën. “Palestinezët në Gaza po durojnë nivele të tmerrshme urie dhe vuajtjesh. Ky është numri më i lartë i njerëzve që përballen me urinë katastrofike i regjistruar ndonjëherë nga Sistemi i Klasifikimit të Sigurisë Ushqimore të Integruar, kudo dhe në çdo kohë,” tha Guterres. Vlerësimi nga iniciativa e mbështetur nga OKB – një shkallë e përdorur nga agjencitë e OKB-së, organet rajonale dhe grupet e ndihmës që vendos standardin global për matjen e krizave ushqimore, vjen në mes të presionit global ndaj Izraelit për të lejuar më shumë ndihmë humanitare në enklavën prej 2.3 milionë banorësh. Rreth 300,000 janë bllokuar nga luftimet në veri. “Uria tani është projektuar dhe e pashmangshme në Gazën Veriore dhe pritet të shfaqet gjatë periudhës së projektimit nga mesi i marsit 2024 deri në maj 2024,” thuhet në raport.

BE-ja akuzoi Izraelin të hënën për provokimin e urisë dhe përdorimin e urisë si një armë lufte – pretendime që Izraeli i kundërshton, duke thënë se nuk synon civilët dhe se është i interesuar vetëm të eliminojë lëvizjen militante Hamas.

“U bëj thirrje autoriteteve izraelite të sigurojnë akses të plotë dhe të papenguar për mallrat humanitare në të gjithë Gazën dhe komunitetin ndërkombëtar që të mbështesë plotësisht përpjekjet tona humanitare. Ne duhet të veprojmë tani për të parandaluar të pamendueshmen, të papranueshmen dhe të pajustifikueshmen”, shtoi Guterres.

IPC përdor një grup kompleks kriteresh teknike. Paralajmërimi i tij më ekstrem është Faza 5, e cila ka dy nivele, katastrofë dhe zi buke. Uria vlerësohet se të paktën 20% e popullsisë vuan nga mungesa ekstreme e ushqimit, me një në tre fëmijë me kequshqyerje akute dhe dy persona në çdo 10,000 vdesin çdo ditë nga uria ose nga kequshqyerja dhe sëmundjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts