Bota

Rusia nuk ndalon bombardimet, Instituti për Studimin e Luftës: Ukraina vuan nga mungesa e sistemeve të mbrojtjes ajrore

rusia nuk ndalon bombardimet instituti per studimin e luftes ukraina vuan nga mungesa e sistemeve te mbrojtjes ajrore
rusia nuk ndalon bombardimet instituti per studimin e luftes ukraina vuan nga mungesa e sistemeve te mbrojtjes ajrore

Presidenti ukrainas Volodymyyr Zelenskyy ka deklaruar se vendi i tij aktualisht nuk ka mjaftueshëm sisteme të mbrojtjes ajrore për të mbuluar zonat e synuara nga Rusia.

Rusia nisi një tjetër sulm me dron dhe raketa në shkallë të gjerë kundër qyteteve të Ukrainës gjatë natës më 22 mars.

Duke synuar Kharkiv, Zaporizhzhia dhe Kryvyi Rih, sulmet kishin për qëllim kryesisht infrastrukturën energjetike.

Sulme u raportuan gjithashtu në rajonet Khmelnytskyi, Odesa, Mykolaiv, Vinnytsia, Kirovohrad, Lviv, Sumy, Poltava dhe Ivano-Frankivsk.

Presidenti ukrainas deklaroi se sistemi Patriot dhe sistemet e tjera të mbrojtjes ajrore të ofruara nga Perëndimi mund të rrëzojnë raketat balistike ruse, por vuri në dukje se Ukraina aktualisht nuk ka mjaftueshëm nga këto sisteme për të mbuluar zona të tjera të vendit.

Në vlerësimin e tij të fundit, Instituti për Studimin e Luftës raportoi se Ukrainës tashmë i është dashur të marrë vendime të vështira në lidhje me vendosjen e sistemeve të saj të kufizuara të mbrojtjes ajrore.

Në raport theksohet se mungesat e raketave të mbrojtjes ajrore të Ukrainës ka të ngjarë të vazhdojnë të kufizojnë aftësinë e Ukrainës për të kontestuar hapësirën ajrore mbi Ukrainën e pushtuar dhe të kërcënojë avionët taktikë rusë që kryejnë sulme me bomba.

Forcat ruse po zgjerojnë gjithashtu përdorimin e sistemeve të aviacionit taktik dhe dronëve në Ukrainë për t’u përgatitur dhe mbështetur sulmet ndërsa thuhet se kryejnë zjarr artilerie që tejkalon zjarrin e artilerisë ukrainase në një raport deri në dhjetë me një.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts