Bota

Scholz pranon se shumë gjermanë janë të pakënaqur me ndihmën për Ukrainën

scholz pranon se shume gjermane jane te pakenaqur me ndihmen per ukrainen
scholz pranon se shume gjermane jane te pakenaqur me ndihmen per ukrainen

Shumë gjermanë nuk janë të kënaqur me mbështetjen e vendit të tyre për Ukrainën në konfliktin e saj me Rusinë, gjë që po bën që Partia Social Demokrate e qendrës së majtë (SPD) të bjerë në shumë rajone, ka pranuar kancelari Olaf Scholz.

Në një intervistë me transmetuesin ARD, Scholz, partia e të cilit kohët e fundit pësoi një humbje të madhe në zgjedhjet parlamentare evropiane, komentoi faktin se SPD kishte vetëm 7% mbështetje në disa pjesë të Gjermanisë lindore, e cila tradicionalisht ka qenë më të predispozuar pozitivisht ndaj Rusisë.

“Diçka po ndodh atje,” tha kancelari, duke shtuar se “nuk ka rrugëdalje”.

Ai pranoi se mbështetja e dobët për SPD-në buronte, ndër të tjera, nga fakti se “shumë njerëz nuk janë dakord me mbështetjen për Ukrainën dhe sanksionet kundër Rusisë. Kjo reflektohet edhe në rezultatet e zgjedhjeve”, tha Scholz. “Nuk ka alternativë për ta ndryshuar atë.”

Kancelari vlerësoi gjithashtu votimet e ardhshme shtetërore në Brandenburg, Turingi dhe Saksoni. Sipas sondazheve, partia e krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) po fiton garën, ndonëse me një diferencë të vogël, në secilin prej rajoneve, të cilat ndodhen të gjitha në pjesën lindore ose qendrore të vendit.

Në të njëjtën kohë, Scholz shprehu shpresën se zgjedhjet nuk do të rezultojnë që një anëtar i AfD të bëhet kreu i qeverisjes vendore, duke shprehur shqetësimin se një zhvillim i tillë “do të ishte shumë dëshpërues”. Ai sugjeroi se pavarësisht nga popullariteti në rritje i AfD-së, partitë e tjera do të kishin ende një shumicë parlamentare.

SPD e Scholz-it fitoi vetëm 14% të votave në zgjedhjet parlamentare evropiane në fillim të këtij muaji, shfaqja më e keqe e partisë në dekada. Bashkimi Kristian Demokrat (CDU) zuri vendin e parë me 30% të votave, i ndjekur nga AfD me 16%. Harta elektorale tregoi një ndarje të mprehtë midis votuesve afërsisht përgjatë kufijve të epokës së Luftës së Ftohtë midis Gjermanisë Perëndimore dhe Lindore, me Perëndimin që votonte kryesisht për CSU-në dhe Lindja për AfD-në.

Pala e fundit ka kundërshtuar vazhdimisht dërgesat e armëve në Ukrainë, kritikoi sanksionet perëndimore kundër Rusisë si kundër interesave gjermane dhe bëri thirrje për bisedime të menjëhershme për paqen. Gjermania është donatori më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën në Evropë, duke ofruar ndihmë me një vlerë prej rreth 28 miliardë euro (30 miliardë dollarë).

Rusia ka kritikuar vazhdimisht dërgesat e armëve perëndimore në Ukrainë, duke argumentuar se ato vetëm e zgjasin konfliktin pa ndryshuar rezultatin e tij.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts