Bota

Shefi i OKB-së dënon sulmet e sinagogave dhe kishave në Dagestan të Rusisë

shefi i okb se denon sulmet e sinagogave dhe kishave ne dagestan te rusise
shefi i okb se denon sulmet e sinagogave dhe kishave ne dagestan te rusise

Sekretari i Përgjithshëm i OKB -së Antonio Guterres dënoi “me termat më të fortë” sulmet e fundjavës në një seri kishash dhe sinagogash në Republikën Ruse të Dagestanit që vranë të paktën 20 njerëz dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.

“Sekretari i Përgjithshëm u përcjell ngushëllimet e tij familjeve të viktimave dhe njerëzve dhe qeverisë së Federatës Ruse dhe u uron të lënduarve një shërim të shpejtë,” tha në një deklaratë Stephane Dujarric, zëdhënësi i Guterres.

Sulmet e së dielës kishin në shënjestër një postbllok policie në Makhachkala, kryeqytetin administrativ të Dagestanit, si dhe dy kisha dhe një sinagogë në qytetin Derbent të Detit Kaspik. Të dy qytetet ndodhen rreth 128 kilometra (79.5 milje) nga njëri-tjetri.

Të paktën një prift u vra në sulmet, si dhe 15 oficerë policie. Në rajonin rus të Kaukazit të Veriut është shpallur tri ditë zie.

Në fillim të viteve 2000, Dagestani pa sulme pothuajse të përditshme ndaj policisë dhe autoriteteve të tjera.

“Tani Rusia është ndryshe, shoqëria është absolutisht e konsoliduar dhe manifestime të tilla kriminale terroriste, si ajo që pamë në Dagestan, nuk mbështeten nga shoqëria “, tha të hënën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts