Bota

Skandal në një manastir në Qipro/ Dyshohet për korrupsion dhe video seksuale mes priftërinjve

skandal ne nje manastir ne qipro dyshohet per korrupsion dhe video seksuale mes prifterinjve
skandal ne nje manastir ne qipro dyshohet per korrupsion dhe video seksuale mes prifterinjve

QIPRO – Një skandal ka shpërthyer në Manastirin e Shenjtë të Shën Habakukut në Fterikoudi, duke përfshirë gjithçka, nga vëzhgimi dhe regjistrimi me video i adhuruesve deri te marrëdhëniet seksuale mes murgjve.

Në qendër të skandalit është gjithashtu zbulimi i një kasaforte me 800,000 euro dhe prona në Pire dhe Limasol, të cilat besohet se janë në pronësi të dy anëtarëve të manastirit. Autoritetet po hetojnë nëse këto fonde janë nxjerrë nga donacionet e besimtarëve.

Rasti mori një peshë të shtuar pas zbulimit të akteve seksuale mes dy murgjve, të kapur nga kamerat, që dyshohet se ishin instaluar nga vetë murgjit. Këto pajisje thuhet se janë vendosur për të monitoruar individët që hyjnë dhe dalin nga një zyrë brenda manastirit dhe një dhomë që përdoret si dhomë gjumi.

Siç raporton philenews, murgjit e implikuar kanë kërkuar të shkarkohen nga detyra, kërkesë kjo që pritet të trajtohet në një seancë të Sinodit të Shenjtë. Çështja është planifikuar për zgjidhje të shpejtë përmes procedurave të përshpejtuara, përveç se nëse ka thirrje nga Sinodi i Shenjtë për një informim gjithëpërfshirës.

Veçanërisht, manastiri popullor tërhoqi anëtarë të rangut të lartë të Sinodit të Shenjtë, duke përfshirë Mitropolitin e Pafos Tychikos dhe peshkopin e Morphou Neophytos. Manastiri ishte nën mbikëqyrjen e peshkopit të Tamasos Isaias. Murgjit thuhet se posedojnë pasuri të paluajtshme në Pire dhe Limasol, duke ngritur pikëpyetje rreth origjinës së pasurisë së tyre.

(Philenews – BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts