Bota

Stoltenberg paralajmëron: NATO, në bisedime për të vendosur më shumë armë bërthamore në gatishmëri

stoltenberg paralajmeron nato ne bisedime per te vendosur me shume arme berthamore ne gatishmeri

NATO është në bisedime për të vendosur më shumë armë bërthamore, duke i nxjerrë ato nga magazinimi dhe duke i vendosur në gatishmëri, ka thënë sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, ndërsa Rusia vazhdon të kërcënojë me përdorimin e armëve bërthamore.

stoltenberg

Stoltenberg tha për Telegraf se kishte konsultime të drejtpërdrejta midis anëtarëve për të përdorur transparencën rreth arsenalit të tij bërthamor si një pengesë.

“Nuk do të hyj në detaje operacionale se sa armë bërthamore duhet të jenë funksionale dhe cilat duhet të ruhen, por ne duhet të konsultohemi për këto çështje. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë.

Synimi i NATO-s është, sigurisht, një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që ekzistojnë armët bërthamore, ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një botë ku Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore dhe NATO jo, është një botë më e madhe”, tha Stoltenberg.

Komentet vijnë pasi G7 kritikoi ashpër Kinën dhe Rusinë në një komunikatë javën e kaluar që i kërkoi Pekinit të ndalonte ofrimin e teknologjisë së armëve për Moskën dhe kundërshtoi “militarizimin” e Kinës në Paqësor.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts