Bota

“Të fokusuar te eliminimi i terroristëve”, ambasadorja e Izraelit në Kajro: Jemi gati për armëpushim, por tensioni është shumë i lartë!

te fokusuar te eliminimi i terroristeve ambasadorja e izraelit ne kajro jemi gati per armepushim por tensioni eshte shume i larte
te fokusuar te eliminimi i terroristeve ambasadorja e izraelit ne kajro jemi gati per armepushim por tensioni eshte shume i larte

“Kontaktet diplomatike për paqen në Gaza vazhdojnë pandërprerë, por tensioni është shumë i lartë për momentin”. Kështu tha për ANSA ambasadorja izraelite në Kajro, Amira Oron, në një aktiviteti të promovuar nga Urdhri i Maltës në Kajro, ku morën pjesë rreth tridhjetë ambasadorë dhe përfaqësues të ndryshëm të organizatave ndërkombëtare.

“Po bëhen shumë përpjekje – tha diplomatja – veçanërisht, për momentin, drejt Hamasit, por tensioni është shumë i lartë”. Shqetësimi kryesor i Izraelit – tha ajo – është për qindra pengje ende në duart e “terroristëve” përballë një marrëveshjeje të propozuar në studim, në të cilën Izraeli “ka përfshirë lëshime të paprecedentë”. Vëmendje e madhe – siguroi ajo – i kushtohet marrëdhënieve me Egjiptin, “partneri ynë themelor me të cilin jemi të lidhur me një marrëveshje paqeje”.

Megjithatë, “për ndihmën, duhet të kuptoni se nuk mund të sillni asgjë në Gaza”. Në anën tjetër të kufirit egjiptian, ekziston shqetësimi për qeverisjen e ardhshme të Rripit dhe, në fillim, edhe të Rafahut të pushtuar, “mbi të cilin Hamasi pretendon të rimarrë kontrollin”. Dhe një zgjidhje me dy shtete? “Politika është më e ndërlikuar nga sa do të donim të besojmë”, thotë Oron, duke specifikuar se qëllimi i Izraelit nuk është “pushtimi i Gazës”, por “eliminimi i terroristëve që kanë kërcënuar Izraelin për dekada”.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts