Bota

Tragjedia në Moskë/ Dhjetëra viktima dhe mbi 100 të plagosur, çfarë ndodhi në sallën e koncerteve në kryeqytetin rus

tragjedia ne moske dhjetera viktima dhe mbi 100 te plagosur cfare ndodhi ne sallen e koncerteve ne kryeqytetin rus
tragjedia ne moske dhjetera viktima dhe mbi 100 te plagosur cfare ndodhi ne sallen e koncerteve ne kryeqytetin rus

Persona të armatosur të paidentifikuar hapën zjarr mbrëmjen e sotme në sallën e koncerteve Crocus City Hall në qytetin Krasnogorsk në Rajonin e Moskës përpara një koncerti të grupit rock Picnic. Më vonë një shpërthim tronditi ndërtesën, duke shkaktuar një zjarr masiv.

Dëshmitarët okularë treguan se në ambientet e Crocus kishte të vdekur dhe të plagosur, ndërsa autoritetet më vonë raportuan se kishte mbi 40 viktima dhe mbi 100 të plagosur.

Rrethanat e ngjarjes

– Një grup personash të armatosur të paidentifikuar të armatosur me automatikë shkuan në hollin e ndërtesës dhe më pas brenda sallës së koncerteve pak para një koncerti të grupit rock Picnic, thanë dëshmitarët okularë për TASS.

– Një shpërthim ka ndodhur në ndërtesë duke shkaktuar zjarr. Departamenti i Ministrisë së Emergjencave për Rajonin e Moskës tha se rreth një e treta e ndërtesës u përfshi nga zjarri, me tym të zi të dendur që ngrihej nga godina.

– Tavani i ndërtesës është përfshirë pothuajse tërësisht nga zjarri dhe është shembur pjesërisht. Era e tymit është përhapur edhe në lagjet e afërta.

Përpjekjet e shpëtimit

– Agjencitë speciale të zbatimit të ligjit po marrin të gjitha masat e nevojshme pas incidentit, tha Qendra e Marrëdhënieve me Publikun e Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB).

– Njësitë speciale të policisë SOBR dhe OMON të Gardës Kombëtare Ruse janë dërguar në Bashkinë e Crocus.

– Më shumë se 50 ekuipazhe të ambulancës së Moskës janë dërguar në Bashkinë e Crocus, tha ministria e shëndetësisë.

– Zjarrfikësit kanë evakuuar rreth 100 persona nga bodrumi i ndërtesës që digjet njerëz që ndodheshin në çati.

Reagimet nga autoritetet

– Guvernatori i Rajonit të Moskës Andrey Vorobyov tha se ai ishte duke shkuar për në vendngjarje. Është ngritur një qendër krize, shtoi ai.

– Stacioni i metrosë Myakinino, i cili ndodhet pranë sallës së koncerteve, funksionon si zakonisht, tha departamenti i transportit të Moskës.

– Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin tha se ai kishte urdhëruar që të jepet ndihmë për të gjitha viktimat e tragjedisë.

“I gjithë komuniteti botëror duhet të dënojë këtë krim të tmerrshëm të kryer në Bashkinë e Crocus”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts