Bota

Tubimi Kombëtar i Le Pen paralajmëron privatizimin e televizionit dhe radios publike nëse fiton zgjedhjet

tubimi kombetar i le pen paralajmeron privatizimin e televizionit dhe radios publike nese fiton zgjedhjet
tubimi kombetar i le pen paralajmeron privatizimin e televizionit dhe radios publike nese fiton zgjedhjet

Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë të Marine Le Pen synon të privatizojë televizionin dhe radion publike nëse fiton një shumicë absolute në parlamentin francez në zgjedhjet e parakohshme, kanë konfirmuar figura të larta partiake.

Jordan Bardella, presidenti i partisë, i tha televizionit publik France 3 të dielën se ambicia e tij ishte të privatizonte transmetimin shtetëror “për të kursyer para”.

Ai tha se shitja e shërbimeve publike të radios dhe televizionit do të kursente më shumë se 3 miliardë euro (2.5 miliardë paund), të cilat mund të financonin politika të tjera. Ai tha se masa do të kërkonte kohë dhe “nuk do të ndodhte brenda 24 orësh”.

Sebastien Chénu, nënkryetari i partisë, tha në një intervistë në France 2 se TV dhe radio publike në Francë kishin nevojë për “pak liri, pak oksigjen”. Ai tha se disa programe të mëdha në radio stacionet kombëtare “anonin majtas ose majtas në ekstrem” dhe nuk duhet të ketë “tabu” rreth privatizimit.

Chénu tha se partia synonte të shiste stacionet televizive dhe radion kombëtare, por të mbante kanalet ndërkombëtare që ishin zëri i Francës jashtë vendit, si France 24 dhe Arte, si dhe kanalet në territoret e huaja si Martinika dhe Guadelupe.

Macron njoftoi më 9 qershor se po thërriste zgjedhje parlamentare, në një lojë dramatike pasi e djathta ekstreme mundi kryesisht centristët e tij në zgjedhjet evropiane. Rezultati është i pasigurt dhe partia e Le Pen po bën një sondazh të fuqishëm.

Transmetuesi publik France Télévisions, i cili përfshin katër kanale televizive kombëtare dhe 24 kanale rajonale, është një financues kryesor i filmave, dramës dhe dokumentarëve dhe është media kryesore franceze. Radio France ka disa stacione kombëtare dhe lokale dhe dominon podcasting. Stacioni i saj publik, France Inter, është më i popullarizuari në Francë, me më shumë se 7 milionë dëgjues në ditë.

Clémentine Autain, një kandidate për aleancën e majtë, Fronti i Ri Popullor, tha se votuesit duhet të zgjedhin të majtën në zgjedhje për të “shmangur masakrën” në transmetimin publik.

Mosmarrëveshja mbi privatizimin vjen në një kohë delikate për televizionin dhe radion shtetërore franceze, e cila është dobësuar nga heqja e tarifës së licencës dhe përballet me pasiguri mbi modelin e saj të ardhshëm të financimit.

Në vitin 2022, Macron hoqi tarifën e licencës televizive prej 138 € (115 £) në vit në Francën kontinentale. Që atëherë, transmetimi publik është financuar nga një pjesë e TVSH-së, por ky rregullim afatshkurtër do të përfundojë vitin e ardhshëm.

Kur Macron shpërndau papritur parlamentin pas zgjedhjeve evropiane, legjislacioni që mbeti pezull përfshinte plane për të vendosur se si media publike mund të financohej në mënyrë të pavarur.

Përveç kësaj, transmetuesit publikë hynë në grevë muajin e kaluar pasi ministrja e kulturës e Macron, Rachida Dati, propozoi bashkimin e kompanive të medias publike. Sindikatat e gazetarëve akuzuan Macron-in se po përpiqej të rikrijonte ORTF-në, strukturën që bashkoi transmetimin publik francez deri në vitet 1970, mungesa e pavarësisë së të cilit u kritikua.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts