Bota

U njoh si xhelati më i famshëm i Bangladeshit, ndërron jetë ylli i TikTok

u njoh si xhelati me i famshem i bangladeshit nderron jete ylli i tiktok
u njoh si xhelati me i famshem i bangladeshit nderron jete ylli i tiktok

Xhelati më i famshëm i Bangladeshit, i cili u bë autor dhe yll i TikTok në muajt e fundit të jetës së tij, ka vdekur në moshën 70-vjeçare. Shahjahan Buia u dënua me 42 vjet burg për vrasjen e një kamionisti në vitin 1979 gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë. Para se të dënohej, ndërsa ishte ende në paraburgim, ai vuri re se të burgosurit që morën përsipër t’i çonin të dënuarit me vdekje në trekëmbësh, gëzonin trajtim “mbretëror” në burg.

Kështu ai doli vullnetar që të bëhej xhelat. Sa herë që ai drejtonte një të dënuar me vdekje në trekëmbësh, atij i përgatitnin një vakt të bollshëm (zakonisht pilaf me pulë). Ai pretendoi se kishte varur 60 të dënuar me vdekje, nga të cilët ai tha se të paktën tre ishin të pafajshëm. Nga ana e tyre, autoritetet e burgut të Bangladeshit regjistruan 26 ekzekutime në dosjen e tij, duke përfshirë ato të personelit ushtarak përgjegjës për grushtin e shtetit të vitit 1975 që i mori jetën Mujibur Rahman, liderit të pavarësisë së Bangladeshit dhe babait të kryeministrit aktual Hasina.

Shahjahan Bhuya u lirua nga burgu vitin e kaluar dhe publikoi autobiografinë e tij, e cila u bë një sensacion në Bangladesh. Në të, ai detajoi momentet e fundit të disa prej të dënuarve më të famshëm me vdekje në vend, pa mbajtur qëndrim pro ose kundër dënimit me vdekje. Ai gjithashtu arriti të martohej me një grua 50 vjet më të vogël, ndërsa bëri bujë me videot e tij në TikTok. Sipas policisë, të hënën në mëngjes, Bouya ndjeu dhimbje akute në gjoks ndërsa ishte në shtëpinë e tij në periferi të kryeqytetit Dhaka dhe vdiq para se të dërgohej në spital.

Në fund të vitit 2023, më shumë se 2,400 të dënuar me vdekje ishin në pritje të ekzekutimit në Bangladesh dhe pesë ishin varur, sipas Amnesty International. Gjatë vitit të kaluar, gjykatat e vendit dënuan 248 persona me dënim me vdekje – numri i tretë më i madh i dënimeve me vdekje në botë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts